Media: Sencow stracił już kilkadziesiąt kilogramów. Służba więzienna: jego stan jest zadowalający

Świat
Media: Sencow stracił już kilkadziesiąt kilogramów. Służba więzienna: jego stan jest zadowalający
PAP/EPA/Russian High Commissioner for Human Rights Press Center HANDOUT

Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) oświadczyła w sobotę, że u skazanego ukraińskiego reżysera filmowego Ołeha Sencowa, który w kolonii karnej prowadzi głodówkę, nie stwierdzono "deficytu masy ciała" i że nie wymaga on natychmiastowej hospitalizacji.

Sencow został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. 14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

 

Konsylium rosyjskich lekarzy: nie ma zagrożeń dla życia Sencowa

 

W różnych mediach pojawiły się doniesienia, że Sencow od rozpoczęcia głodówki stracił na wadze 30 kilogramów.

 

W sobotnim oświadczeniu FSIN twierdzi, że ma pisemną zgodę od osadzonego na przyjmowanie przez niego "leczniczego preparatu odżywczego, na codzienne przyjmowanie preparatów poprawiających stan układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, które do teraz bierze regularnie".

 

"Tak więc na dziś deficytu masy ciała i pogorszenia stanu zdrowia nie stwierdzono" - głosi oświadczenie, które jednocześnie przypomina, że Sencow zrezygnował w formie pisemnej z proponowanej mu hospitalizacji.

 

Według konsylium rosyjskich lekarzy z dnia 10 sierpnia, nie ma zagrożeń dla życia pacjenta, a stan Sencowa jest zadowalający.

 

Apele o uwolnienie reżysera

 

Od wielu dni sprawą zdrowia Sencowa zajmują się organizacje międzynarodowe i politycy. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka filmowca zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego ułaskawienie. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan, którzy więzieni są na Ukrainie, ale odpowiedź była odmowna.

 

W piątek specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker napisał na Twitterze, że Rosja powinna uwolnić Sencowa, "nim stanie się odpowiedzialna za kolejną śmierć".

 

O natychmiastowe uwolnienie Sencowa zaapelowała też ambasada USA na Ukrainie. UE zwróciła się w piątek do Moskwy, by ta zapewniła odpowiednie leczenie Sencowowi. Obawy w związku ze stanem zdrowia Sencowa wyraził też w piątkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem francuski przywódca Emmanuel Macron.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze