Sąd: bezzasadne zatrzymanie podejrzanego o znieważenie pomnika L. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

Polska
Sąd: bezzasadne zatrzymanie podejrzanego o znieważenie pomnika L. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
twitter.com/arekpisarski

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał w piątek zatrzymanie podejrzanego o znieważenie pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich za "całkowicie bezzasadne z powodu braku przesłanek do zastosowania tego środka przymusu w realiach sprawy". 67-latek 2 sierpnia założył na postać b. prezydenta na cokole koszulkę z napisem "Konstytucja". Mężczyzna został wówczas zatrzymany na 48 godzin.

Zażalenie ws. zatrzymania złożyła obrona 67-latka. Sąd w postanowieniu zaznaczył, że procedura jaką podjęli funkcjonariusze była w pełni legalna i prawidłowa. Mężczyzna otrzymał pouczenie, sporządzono protokół, a "pozbawienie wolności nie przekraczało ustawowych 48 godzin". Środek przymusu był jednak nieadekwatny do przewinienia. 

 

Mężczyźnie zarzuca się znieważenie pomnika, za co grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności.

 

Baner na pomniku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, zauważyli policjanci rano 2 sierpnia. Imitował koszulkę z napisem "Konstytucja", założony był na figurę Lecha Kaczyńskiego. Policjanci zdjęli baner i zabezpieczyli go. Według zapisu monitoringu, został założony około godz. 5 rano.

 

Szczecińska prokuratura również umorzyła dochodzenie

 

Z kolei szczecińska prokuratura w piątek umorzyła dochodzenie ws. koszulek z napisem "Konstytucja" na pomnikach w stolicy woj. zachodniopomorskiego. Jak informuje szczecińska "Gazeta Wyborcza", w uzasadnieniu podano, że ani posąg Lecha Kaczyńskiego, ani rzeźba szczecińskiego marynarza nie zostały znieważone.

 

Akcja z "ubieraniem pomników" zaczęła się właśnie od Szczecina. Zawiadomiona w tej sprawie policja, podobnie jak w przypadku 67-latka z Białej Podlaskiej prowadziła dochodzenie z artykułu 261 Kodeksu karnego.

 

 

 

Pomnik odsłonięto w maju 2017 roku

 

Pomnik w Białej Podlaskiej, odlany z brązu, przedstawia postacie Marii i Lecha Kaczyńskich - uśmiechniętych, trzymających się za ręce. Monument ma 2,25 m wysokości, stoi na niewielkim wzniesieniu. Przed parą prezydencką umieszczona jest tablica z cytatem z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego: "Warto być Polakiem".

W uroczystości odsłonięcia pomnika, w maju 2017 roku, uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inicjator budowy pomnika senator Grzegorz Bierecki, mówił podczas tej uroczystości, że pomnik powstał w oparciu o zdjęcie wybrane przez córkę pary prezydenckiej, Martę Kaczyńską, "które uchwyciło parę prezydencką podczas wizyty w Paryżu, kiedy pozdrawiali wiwatującą na ich część Polonię".

 

polsatnews.pl

 

 

nro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie