PO chce wyjaśnień ws. asysty honorowej przy odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

Polska

- Stawiamy kilka pytań i oczekujemy wyjaśnień; dlaczego służby miejskie i służby państwowe brały udział w politycznej, prywatnej imprezie PiS i na jakiej podstawie zdecydowano o tym, że wojsko ma uczestniczyć w prywatnej inicjatywie politycznej - powiedział poseł PO Arkadiusz Marchewka. Politycy PO domagają się wyjaśnień od ministra obrony narodowej m.in. ws. wojskowej asysty honorowej.

Pomnik prezydenta Kaczyńskiego został odsłonięty w Szczecinie w sobotę. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, kilku ministrów, a także kilkuset mieszkańców regionu. Monument znajduje się przed siedzibą zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego.

 

"Prywatna impreza"

 

Jak powiedział dziennikarzom w poniedziałek poseł PO Arkadiusz Marchewka, odsłonięcie pomnika to "prywatna impreza". - Miasto zostało sparaliżowane przez to, że cała świta pisowska przyjechała do naszego miasta. Stawiamy kilka pytań i oczekujemy wyjaśnień; dlaczego służby miejskie i służby państwowe brały udział w politycznej, prywatnej imprezie PiS i na jakiej podstawie zdecydowano o tym, że wojsko ma uczestniczyć w prywatnej inicjatywie politycznej - dodał Marchewka.

 

- Przypomnę tylko, że decyzją ministra obrony narodowej z 30 września 2014 r. ceremoniał wojskowy może być zapewniony wtedy, kiedy uroczystość ma charakter państwowy, czy wojskowy - kontynuował Marchewka. Jak dodał, "wskazane jest jasno, że wojskowy asysta honorowa nie może uczestniczyć w przedsięwzięciach mających charakter polityczny".

 

 

Odsłonięcie "miało charakter polityczny"

 

- Nie dość, że było to przedsięwzięcie prywatne, to miało charakter polityczny, bo było tylko skierowane do wąskiej grupy polityków i osób zaangażowanych w realizację działań związanych i realizowanych przez partię PiS - powiedział Marchewka.

 

Poseł zapowiedział, że pytania trafią w poniedziałek w formie interpelacji do ministra obrony narodowej. W interpelacji znajdują się pytania m.in. o to, jaki podmiot wydał decyzję o uczestnictwie asysty honorowej, czy złożony został odpowiedni wniosek w tej sprawie i jakie przyczyny przemawiały za tym, aby siły zbrojne uczestniczyły w "prywatnym przedsięwzięciu o charakterze politycznym".

 

Według posła PO Sławomira Nitrasa, pomnik Lecha Kaczyńskiego został szczecinianom narzucony i nie mają oni z decyzją o jego postawieniu nic wspólnego.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze