Resort sprawiedliwości: vloger promujący Jakiego współpracował, ale publikując filmy był na urlopie

Polska
Resort sprawiedliwości: vloger promujący Jakiego współpracował, ale publikując filmy był na urlopie
PAP/Jakub Kamiński

Vloger Dariusz Matecki, który publikował i nadal publikuje w sieci filmiki promujące kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego, współpracuje z resortem przyznał rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Jan Kanthak od dawna był o to pytany przez dziennikarza Jana Kunerta. Rzecznik podkreślił jednak, że choć vloger współpracował, to kiedy wrzucał do sieci filmiki, był na urlopie.

"Okazuje się, że Pan Matecki wrzucał do sieci filmiki, gdy był współpracownikiem resortu... na urlopie. Jednak swoim widzom o współpracy nigdy nie mówił" - napisał na Facebooku Jan Kunert, który od dawna dopytywał w resorcie o relacje z vlogerem.

 

Zamieszczał wpisy, bo... poproszono go o pomoc

 

Opublikował również pełną odpowiedź Jana Kanthaka, rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości, na swoje pytania o Mateckiego.

 

"Uprzejmie informuję, że Pan Dariusz Matecki nie jest pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości. W czerwcu zeszłego roku Pan Dariusz Matecki nawiązał współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości, co było efektem jego uczestnictwa w projekcie Pracowni Liderów Prawa. Jest to inicjatywa, w ramach której najlepsi absolwenci studiów prawniczych poznają praktyczną stronę tworzenia i stosowania prawa. Najlepiej oceniani uczestnicy PLP mają możliwość odbycia m.in. stażu czy nawiązania współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości" - wyjaśnił rzecznik resortu.

 

Zapewnił, że ostatnią pracę dla resortu Dariusz Matecki wykonywał w maju 2018 r., a od tego czasu przebywał on na urlopie.

 

Kiedy ujawniono, że Matecki widnieje jako autor notatki na stronie resortu, datowanej na czerwiec tego roku, Kanthak przekazał, że "Wpis w BIP z czerwca, o którym wspominali dziennikarze w pytaniach był efektem prośby przełożonego, który wieczorem (ok. 22.00) na urlopie poprosił go o pomoc" - argumentował Jan Kanthak.

 

 

 

"Resort nigdy nie pyta pracowników czy stażystów o poglądy"


Rzecznik resortu podkreślił również, że "Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma prawnej możliwości wpływania na aktywność pracowników, stażystów czy współpracowników na prywatnych profilach w mediach społecznościowych".

 

Zapewnił także, iż resort nigdy nie pyta pracowników czy stażystów MS o ich poglądy, bo "byłoby to pogwałceniem praw człowieka".  

 

Dariusz Matecki jest vlogerem, który od chwili, gdy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ogłosił, że jest kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, zaczął intensywnie relacjonować na swoim kanale jego działania.

 

polsatnews.pl

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie