Zerwane dachy i połamane drzewa. Burze i wichury nad Polską

Polska

Ponad 140 razy interweniowali strażacy od czwartku wieczorem do piątku rano w związku burzami i wichurami, które wystąpiły w województwie kujawsko-pomorskim. Najczęściej byli wzywani do usuwania połamanych drzew oraz do zabezpieczania zerwanych i uszkodzonych dachów. Od rana służby i właściciele posesji sprzątają również drogi i nieruchomości w gm. Grodziczno w woj. warmińsko-mazurskiego.

- Przeszło połowa interwencji przypadła na dwa powiaty: toruński - 47 i lipnowski - 41. Strażacy głównie usuwali przewrócone drzewa, połamane konary i gałęzie. W powiecie toruńskim wichura zerwała dwa dachy budynków i uszkodziła osiem, a w lipnowskim zerwała jeden dach i uszkodziła 10 - poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętach.

 

Stosunkowo niedużo interwencji strażaków dotyczyło wypompowywania wody z zalanych domów i garaży.

 

Uszkodzony dach kościoła

 

Jak poinformował w piątek wójt gminy Grodziczno Tomasz Szczepański, wiatr, który mógł osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, wraz z opadami deszczu i gradem uszkodził albo zerwał kilka dachów na prywatnych domach mieszkalnych, stodołach i garażach.

 

Kilkanaście drzew zostało powalonych przez wiatr, na drogi spadło kilkaset połamanych konarów. Przez konar uszkodzony został również dach kościoła w Boleszynie.

 

Jak podał wójt, już w piątek - po nawałnicy, która przeszła ok. godz. 20 dnia poprzedniego - strażacy zabezpieczali dachy i sprzątali wiatrołomy. W piątek od rana służby gminne wyjechały w teren, by ocenić szkody.

 

Zobacz aktualną prognozę pogody:

 

 

PAP, Polsat News

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie