Arabia Saudyjska pierwszy raz od lat ukrzyżowała przestępcę

Świat
Arabia Saudyjska pierwszy raz od lat ukrzyżowała przestępcę
en.wikipedia.org/Ariadrna 03/CC BY SA 3.0

Elias Abulkalaam Jamaleddeen, obywatel Mjanmy (dawna Birma), został ukrzyżowany w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Mężczyznę skazano na śmierć za zabójstwo, kradzież, usiłowanie zabójstwa i próbę gwałtu. Choć kara śmierci jest częsta w królestwie Saudów, to ukrzyżowania są rzadkie - ostatnie było prawdopodobnie w 2013 roku. Karani w ten sposób są skazani za najpoważniejsze przestępstwa.

Według oficjalnego komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej, Jamaleddeen miał włamać się do domu kobiety z Mjanmy, strzelać do niej i kilka razy ugodzić ją nożem. Kobieta zmarła. Został też oskarżony o kradzież broni, próbę zabójstwa mężczyzny, do którego domu się również włamał, oraz próbę gwałtu.

 

Decyzja o ukrzyżowaniu mężczyzny została poparta przez króla, zaakceptował ją też Sąd Najwyższy. 

 

Obcięcie głowy lub pluton egzekucyjny

 

W 2017 roku Arabia Saudyjska wykonała co najmniej 146 wyroków kary śmierci. Tylko w Chinach i Iranie zabija się więcej skazanych. Z reguły obcina im się głowę, chociaż zdarzają się też plutony egzekucyjne.

 

Ukrzyżowanie jest rzadkie i dotyczy już martwych skazanych - na krzyż w miejscu publicznym wiesza się ciało po odcięciu mu głowy.

 

Ostatnie zarejestrowane przez zagraniczne media ukrzyżowanie miało miejsce w 2013 roku w prowincji Jizan, gdzie ukrzyżowano pięciu Jemeńczyków za udział w napadzie. W 2009 roku ukrzyżowano natomiast Jemeńczyka, przywódcę gangu złodziei.

 

W 2015 roku eksperci ONZ apelowali do Arabii Saudyjskiej, aby zrezygnowała z ukrzyżowań i obcinania głów.

 

Bloomberg, CNN

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie