Nawrót epidemii eboli. Dziewięć ofiar w Demokratycznej Republice Konga

Świat
Nawrót epidemii eboli. Dziewięć ofiar w Demokratycznej Republice Konga
Reuters

Dziewięć osób zmarło w ostatnim tygodniu w wyniku nawrotu epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Epidemia opanowała prowincję Kiwu Północne, gdzie walka z chorobą, jak podkreśla ministerstwo zdrowia DRK, jest wyjątkowo trudna ze względu na działania wojenne między partyzantami a armią rządową.

 

Zgodnie z raportem resortu zdrowia do tej pory otrzymano sygnały o 43 przypadkach zachorowań na ebolę. 16 z nich zostało potwierdzonych, a 27 nadal jest monitorowanych. Dodatkowo istnieje 46 przypadków, w których podejrzewa się zachorowanie na gorączkę krwiotoczną.

 

Ministerstwo poinformowało, że w środę powinny rozpocząć się szczepienia przeciwko wirusowi. Swoje wsparcie zapowiedział już Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który wysyła na tereny objęte epidemią zespół 19 wykwalifikowanych osób.

 

Jedenasty wybuch epidemii

 

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już jedenastym od 1976 roku. Poprzednia emidemia wybuchła na początku maja i trwała około miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby, a 21 przeżyło. Eksperymentalną szczepionkę przeciwko wirusowi eboli podano ponad 3300 osobom.

 

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie