Nowy przypadek zarażenia ebolą w Demokratycznej Republice Konga

Świat
Nowy przypadek zarażenia ebolą w Demokratycznej Republice Konga
PAP/EPA/Ahmed Jallanzo

- W położonym na północy kraju mieście Mbandaka liczącym milion mieszkańców zanotowano nowy przypadek zarażenia śmiercionośmym wirusem ebola - poinformował w środę minister zdrowia Demokratycznej Republiki Konga Oly Ilunga Kalenga. Według mnistra oznacza to "nową fazę" obecnej fali zachorowań.

W środę do Demokratycznej Republiki Konga dotarło 4 tys. dawek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi ebola wysłanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zapowiedziała przekazanie kolejnych 4 tys. dawek w najbliższych dniach.

 

Zdaniem WHO od kwietnia na ebolę w DRK zmarło 20 osób. Jest to dziewiąty wybuch epidemii wirusa eboli w DRK od 1976 roku.

 

Kontakt z krwią zarażonych

 

Wirus ebola, który wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

 

Wielka epidemia wirusa ebola wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone w Afryce Zachodniej; w tych trzech państwach odnotowano 99 proc. ofiar śmiertelnych.

 

Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Uśmierciła ogółem ponad 11,3 tys. osób na 28,6 tys. przypadków zachorowań.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie