Rośnie bilans ofiar śmiertelnych eboli w Demokratycznej Republice Konga

Świat
Rośnie bilans ofiar śmiertelnych eboli w Demokratycznej Republice Konga
PAP/EPA/Ahmed Jallanzo

Do 26 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych eboli w Prowincji Równikowej w Demokratycznej Republice Konga - powiadomiło w niedzielę tamtejsze ministerstwo zdrowia. Łącznie od kwietnia w regionie odnotowano 46 przypadków zakażenia tym wirusem.

Prezydent DRK Joseph Kabila w sobotę przewodniczył spotkaniu poświęconemu sytuacji związanej z wzrastającą liczbą zakażeń. Uczestnicy posiedzenia podjęli decyzję o zwiększeniu wydatków na reagowanie kryzysowe oraz zaakceptowali wprowadzenie darmowej opieki zdrowotnej w obszarach, w których dochodzi do zachorowań.

 

W czwartek wirus dotarł do 1,5-milionowego miasta Mbandaka. Od tamtej pory w mieście odnotowano cztery przypadki zakażenia - podał Reuters.

 

Powitanie bez kontaktu cielesnego

 

W mieście podwyższono środki bezpieczeństwa. Władze apelują, aby mieszkańcy witali się słownie lub skinieniem głowy, bez bezpośredniego kontaktu cielesnego. Przed wejściem do wielu budynków umieszczono pojemniki z mydłem. Na lotnisku służby sprawdzają temperaturę podróżujących.

 

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już dziewiątym z kolei od 1976 roku.

 

Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową. 

 

Plakat z numerem alarmowym dla chorych w LiberiiPAP/EPA/Ahmed Jallanzo
Plakat z numerem alarmowym dla chorych w Liberii

W poniedziałek start kampanii szczepień 

 

Pracownicy służby zdrowia Demokratycznej Republiki Konga rozpoczną w poniedziałek kampanię szczepień przeciwko wirusowi - poinformowała w niedzielę rzeczniczka ministerstwa zdrowia. 

 

Według rzeczniczki 4 tys. dawek eksperymentalnej szczepionki wysłano w sobotę do 1,5-milionowego miasta Mbandaka położonego nad rzeką Kongo, gdzie w czwartek po raz pierwszy zaobserwowano przypadki zakażenia wirusem ebola.

 

- Kampania szczepień rozpocznie się jutro, w poniedziałek, w stolicy prowincji Mbandaka. Będzie ona skierowana przede wszystkim do pracowników służby zdrowia, osób, które miały kontakt z zarażonymi - poinformował cytowany przez agencję AP minister zdrowia DRK Oly Ilunga.

 

PAP

mta/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie