Warchoł: sędziowie cynicznie wykorzystali sytuację, by chronić swoje przywileje

Polska

- Prawo unijne wyraźnie wskazuje: sądzie, masz prawo pytać, ale tylko o to, co jest w interesie stron. Sędziowie niestety cynicznie wykorzystali sytuację, by ochronić swoje przywileje - powiedział w programie "Tak czy Nie" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Sąd Najwyższy w tym przypadku (…) działa w interesie obywatela - odpowiedziała sędzia Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Sąd Najwyższy postanowił w czwartek zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.


SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.


W czwartek w odpowiedzi na decyzje SN Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że działanie Sądu Najwyższego polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu. Takie stanowisko przedstawił też w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.


"Stosowane wobec obywatela prawo musi być zgodne z konstytucją"


Zdaniem Warchoła "sytuacja jest kuriozalna". - Wyobraźmy sobie, że oto sąd w Pcimiu Dolnym nagle zamraża stosowanie ustawy o radiofonii i telewizji - mówił wiceminister.


Dolniak przypomniała, że "Trybunał Sprawiedliwości UE już w 2007 r. wydał orzeczenie, żeby zapewnić skuteczną ochronę sądową". - Sąd krajowy musi mieć przepisy pozwalające mu na zastosowanie środków tymczasowych, które zawieszą stosowanie przepisów, których wątpliwość dotyczy - tłumaczyła.


Jak dodała, "Sąd Najwyższy w niniejszej sprawie nie działa we własnym interesie, jak twierdzi minister sprawiedliwości, tylko w interesie obywatela". - Stosowane wobec obywatela prawo musi być prawem, które jest zgodne z konstytucją i przestrzega fundamentalnych reguł demokratycznego państwa prawa - podkreśliła Dolniak.


Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze