Szwecja zakupi rakiety Patriot. Umowa jeszcze w tym tygodniu

Świat
Szwecja zakupi rakiety Patriot. Umowa jeszcze w tym tygodniu
media.defense.gov

Szwecja podpisze w tym tygodniu umowę w sprawie zakupu rakiet przeciwlotniczych Patriot od ich producenta, amerykańskiej firmy Raytheon - poinformowało w środę szwedzkie radio. Według niego Szwecja, której obecny system obrony powietrznej nie jest w stanie unieszkodliwiać pocisków balistycznych, nabędzie cztery jednostki ogniowe Patriotów i bliżej niesprecyzowaną liczbę rakiet.

 

"System ten sprawdził się w akcji, ma go już pewna liczba państw i oczekujemy pierwszej dostawy w 2021 roku" - powiedział cytowany przez szwedzkie radio minister obrony Peter Hultqvist.

 

Od jego resortu nie udało się na razie uzyskać potwierdzenia podanej przez radio informacji, że umowa zostanie podpisana w czwartek - wskazuje Reuters.

 

Rozmowy w sprawie mającego początkowo opiewać na około 10 mld koron (1,14 mld dolarów) kontraktu na Patrioty Szwecja podjęła w listopadzie ubiegłego roku. Umowa ma zawierać opcję rozszerzenia dostaw do łącznie 300 rakiet, co zwiększyłoby całość kosztów do około 3 mld dolarów.

 

W styczniu bieżącego roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Szwecję czterech jednostek ogniowych pocisków Patriot wraz ze 100 pociskami MIM-104E i 200 pociskami PAC-3, czego koszt wraz z usługami towarzyszącymi szacuje się na 3,2 mld dolarów.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie