Zemke: martwi mnie symboliczna skala offsetu. Patrioty dla Polski

Polska

W kwietniu rozpoczną się negocjacje w sprawie realizacji drugiej fazy programu "Wisła". W pierwszej fazie - w ramach podpisanej w środę umowy z USA - polska armia otrzyma elementy systemu rakietowego Partiot za prawie 5 miliardów dolarów. - Dalsze negocjacje, jeśli chodzi o cenę, dla Polski mogą być wyjątkowo trudne - mówił w Polsat News były wiceminister obrony Janusz Zemke.

- Najtrudniej ze wszystkich partnerów negocjuje się offset z Amerykanami. W czasach, kiedy ja byłem (wiceministrem obrony red.), negocjowaliśmy z Finami - oni przekazali technologie do Siemianowic Śląskich, negocjowaliśmy z izraelską firmą - mamy te technologie - stwierdził Zemke.

 

- Natomiast, jeśli chodzi o Amerykanów, to oni się bardzo bronili przed przekazywaniem nowocześniejszych technologii, ich uzyskanie było trudne. W tym obszarze życzyłbym, aby ten rząd odniósł sukces, bo pamiętajmy, że to inwestycja na kilkadziesiąt lat, kiedy już z pewnością tego rządu nie będzie. To ma służyć całej Polsce - powiedział Zemke.

 

"Cała sztuka z polskiej strony polega na tym, żebyśmy nie dali się złupić"

 

Były wiceminister obrony przyznał, że "po drugiej stronie w USA są wielkie koncerny zbrojeniowe, które kierują się kryterium zysku i zrobią wszystko, żeby zarobić na nas jak najwięcej".

 

- Cała sztuka z polskiej strony polega na tym, żebyśmy nie dali się złupić. Owszem, oni muszą mieć zysk, ale my nie powinniśmy płacić za dużo - podkreślił polityk SLD.

 

- Ale boję się, że te dalsze negocjacje, jeśli chodzi o cenę, dla Polski mogą być wyjątkowo trudne - podkreślił.

 

"Żaden przedsiębiorca niczego za darmo nie da"

 

Według gościa "Nowego dnia" w Polsat News niepokojąca jest "symboliczna skala offsetu".

 

- Jak się kupuje system, to w tej cenie musi być offset. W Polsce jest takim mit, że offset daje się za darmo. Żaden przedsiębiorca niczego za darmo nie da. Jeśli chcemy nowoczesne technologie pozyskać, czyli to jest ten offset, to on znajduje się w cenie rakiet - wyjaśnił Zemke.

 

Eurodeputowany SLD dodał, że "jeśli chcemy kupić nowoczesne technologie, to silą rzeczy produkt dla Polski będzie droższy, niż to było ostatnio dla Rumunii czy Szwecji".

 

- Mamy przemysł zbrojeniowy i musimy robić wszystko, żeby był lepszy - i trzeba mu te technologie nabyć. Ja akurat tu rozumiem, ze walczymy, ale nie byłbym taki pewien, czy Amerykanie to sprzedadzą. Co chcę podkreślić, martwi mnie symboliczna skala offsetu o tej pory, bo to może oznaczać, ze w Polsce będą montowane tylko jakieś proste elementy do systemu antyrakietowego – powiedział Zemke.

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

luq/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze