Departament Stanu USA: zakup Patriotów wzmocni Polskę, USA i NATO

Świat
Departament Stanu USA: zakup Patriotów wzmocni Polskę, USA i NATO
PAP/Paweł Supernak

Amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu wydanym w środę stwierdziło, że podpisanie przez Polskę i USA umowy o zakupie systemu obronnego Patriot "wzmocni bezpieczeństwo i możliwości obronne USA, Polski i NATO na wschodniej flance Sojuszu".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego (w czwartek nad ranem czasu polskiego) podkreśliła, że zakup przez Polskę obronnego systemu antyrakietowego, który "obejmuje najnowocześniejsze rozwiązania dowodzenia i kontroli" dla polskiej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej, "odzwierciedla wkład Polski w ponoszenie ciężaru wspólnej obrony (państw NATO -PAP) poprzez program modernizacji" swoich sił zbrojnych.

 

"Perspektywa dalszej współpracy"

 

"Polska"- czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu władz amerykańskich przez Departament Stanu - "na ten program modernizacji przeznacza 20 procent swojego budżetu obronnego".

 

Porozumienie podpisane w środę w Warszawie "jest kulminacją realizacji ustaleń spotkania prezydentów Trumpa i Dudy w Warszawie w lipcu 2017 roku" - czytamy w oświadczeniu.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych USA wyraziło też nadzieję, że porozumienie "przyczyni się do stworzenia miejsc pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce", otwierając perspektywę "dalszej współpracy z Polską w realizacji drugiej fazy (Phaze II) tego porozumienia".

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie