Schetyna o kandydaturze ojca prezydenta Dudy do sejmiku: "Rodzina na swoim"

Polska
Schetyna o kandydaturze ojca prezydenta Dudy do sejmiku: "Rodzina na swoim"
Polsat News

- Nie udało się zbudować wystarczająco szerokiego poparcia dla Kazimierza Ujazdowskiego - powiedział w "Graffiti" w Polsat News lider PO Grzegorz Schetyna. Jego kandydaturę na prezydenta Wrocławia wycofała Platforma. Teraz nową osobę na to stanowisko wskaże Nowoczesna. Z kolei zgłoszenie przez PiS ojca prezydenta - Jana Dudy - jako kandydata do sejmiku wojewódzkiego, Schetyna uznał za niewłaściwe.

Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy będzie jedynką Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. "Rodzina na swoim" - tak decyzję PiS skomentował w programie "Graffiti" Grzegorz Schetyna przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

 

"Kaczyński twierdził, że rodzina w polityce to grzech"

 

- Ktoś na Twitterze prezentował przemówienie Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku lat mówiące o kolesiostwie, o wprowadzeniu rodzin do polityki, że to jest największy grzech poprzedniej ekipy. No to widzimy teraz... Rodzina na swoim... - stwierdził Schetyna w programie "Graffiti" w Polsat News.

 

 

Schetyna: "Tak czasami bywa"

 

W poniedziałek Schetyna ogłosił, Ujazdowski nie będzie kandydatem PO na prezydenta Wrocławia. Zapytany o te decyzje stwierdził, że nie udało się zdobyć dla niego wystarczająco szerokiego poparcia. - Tak czasami bywa w polityce - powiedział Schetyna.

 

- Nie mogliśmy zbudować wokół Kazimierza Ujazdowskiego szerszej koalicji - powiedział z kolei Schetyna o wycofaniu poparcia Platformy dla Kazimierza M. Ujazdowskiego, który miał być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Wrocławia. 

 

- To było powodem do takiej decyzji - wyjaśnił polityk.

 

W grze pozostają we Wrocławiu Jacek Sutryk i Paweł Jaros i to Koalicja Obywatelska będzie decydowała, kto otrzyma poparcie.

  

Ujazdowski zdecyduje: Sejm, Senat czy Europarlament

 

- Kazimierz M. Ujazdowski to osoba o nieposzlakowanej opinii, z wielkim doświadczeniem w polityce, uważam, że będziemy mieli jeszcze dużo do zrobienia razem - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna. W tym kontekście wymienił m.in wybory do Sejmu, Senatu i Europarlamentu.

 

Zapytany, czy Ujazdowski dostanie teraz "jedynkę" w wyborach do Parlamentu Europejskiego Schetyna, przyznał, że Europarlament jest teraz "naturalnym środowiskiem" dla Ujazdowskiego. Jest cenionym eurodeputowanym - niezależnym, ale z dużymi osiągnięciami - zauważył lider Platformy.

 

Zaznaczył jednak, że poparcie zależy od wyboru Ujazdowskiego - dokąd będzie chciał startować. "Kwestia Parlamentu Europejskiego, Sejmu, Senatu to jest kwestia jego decyzji.

 

- Chciałbym z nim współpracować dalej - zadeklarował Schetyna.

 

 

Skrzydło chadeckie w PO jako opozycja do PiS

 

Według niego współpraca z Ujazdowskim, tworzenie i utrzymanie w Platformie skrzydła konserwatywnego obok liberalnego, jest ważne dla szerokiej partii centrowej.

 

- To nie jest tak, że monopol na opozycję w stosunku do PiS-u ma tylko lewica czy środowiska liberalne. Uważam, że chadecy czy konserwatyści, którzy się nie zgadzają na niszczenie demokracji i wyprowadzanie Polski z Europy też muszą mieć możliwość artykułowania swoich przekonań - mówił przewodniczący PO.

 

Polsat News, Polsat News, PAP

hlk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie