Warunki na tatrzańskich szlakach poprawiają się. Woda wraca do pierwotnego poziomu

Polska
Warunki na tatrzańskich szlakach poprawiają się. Woda wraca do pierwotnego poziomu
Polsat News

Warunki na szlakach poprawiają się, woda w stawach i potokach powoli wraca do swojego pierwotnego poziomu. Cztery szlaki są nadal zamknięte, a na innych należy się liczyć z podtopieniami i błotem - poinformowali w niedzielę przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

"Wszystkie szlaki w strefie reglowej są mokre, śliskie i błotniste. W wielu miejscach na szlakach płyną strumienie wody i tworzą się kałuże. Na szlakach podtopionych trzeba liczyć się ze stojącą wodą, która ma miejscami nawet do około pół metra wysokości, ale nie ma zakazu wejścia na nie" - podał punkt informacji turystycznej TPN.

 

Zamknięte są następujące szlaki turystyczne w Tatrach: od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem; szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę. Na te szlaki obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia. Są one stosownie oznaczone.

 

 

Zniszczone, ale do przejścia

 

Kilka szlaków jest podtopionych, ale można na nie wchodzić. Są to: Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej; szlak z Małej Łąki na Przełęcz Kondracką i na Przysłop Miętusi i szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką.

 

Część szlaków została zniszczona przez wodę, ale trakty są do przejścia. Takie utrudnienia napotkać można m.in. w Dolinie Starorobociańskiej, Iwaniackiej, Lejowej.

 

Cały czas zamknięta jest droga z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka na odcinku Brzeziny - Zazadnia. Turyści udający się do Morskiego Oka z Zakopanego powinni wybrać drogę przez Bukowinę Tatrzańską do Palenicy Białczańskiej, gdzie jest parking przed wejściem na szlak.

 

Woda zniszczyła też niektóre szlaki w słowackiej części Tatr, gdzie zamknięte są szlaki: Łysa Polana - Polski Grzebień; Magistrala Tatrzańska na odcinku Hrebienok - Zamkovskego chata; żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody. Nieczynne są także wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej. Wezbrane potoki zerwały bądź uszkodziły mostki w Dolinie Cichej Liptowskiej i Koprowej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie