Nowe kary dla posłów. Obniżenie pensji nawet na 9 miesięcy. "Nam pan Bóg nie odebrał rozumu"

Polska

Nawet dziewięć miesięcy obniżonej pensji dla posła, którego zachowanie "nie licuje" z pełnioną funkcją. Rządząca większość przegłosowała zmiany w regulaminie Sejmu. Do tej pory maksymalny okres kary wynosił trzy miesiące. Wysokość kary to połowa poselskiej pensji.

Po zmianach ukarany poseł nie będzie mógł być również członkiem sejmowej komisji, ale także zostanie pozbawiony członkostwa we wszystkich zgromadzeniach parlamentarnych i organizacjach międzynarodowych.


Na nowe regulacje stanowczo zareagował poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. - Jak już pan nam to wszystko odbierze: pensje, prawo reprezentowania Sejmu na zewnątrz, to i tak będziemy mieli nad panem jedną przewagę: nam pan Bóg nie odebrał rozumu! - grzmiał z mównicy sejmowej.


Nitras za przeszkadzanie w wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego został ukarany trzymiesięcznym obniżeniem pensji i zakazem wyjazdu jako obserwator wyborów w Turcji.

 

Dotychczas dieta lub uposażenie parlamentarzystów mogła być obniżona w trzech przypadkach: zachowań, które uniemożliwiają pracę izb, nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego i ich organów oraz naruszenia "swoim zachowaniem na sali posiedzeń" powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie