Nowoczesna nie zamierza wysłuchać wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym

Polska

- Nowoczesna nie zamierza wysłuchać wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym - powiedziała w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według nieoficjalnych informacji, politycy tej partii pojawią się na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, a następnie opuszczą salę. Podobnie mają postąpić politycy PSL.

Lubnauer mówiła po piątkowym posiedzeniu klubu, że jej partia chce "w inny sposób pokazać swój sprzeciw wobec niszczenia praworządności i parlamentaryzmu w Polsce". W jej ocenie, piątkowe Zgromadzenie Narodowe to "pogrzeb i stypa parlamentaryzmu".

 

- Od 2,5 roku mamy do czynienia z agonią parlamentaryzmu, mamy do czynienia z wygaszaniem opozycji, z kneblowaniem nas, zastraszaniem przy pomocy wysokich kar finansowych. W związku z tym kpiną jest obchodzenie 550-lecia parlamentaryzmu w momencie, w którym ten parlamentaryzm chce się zakończyć - mówiła Lubnauer.

 

- Dlatego zdecydowaliśmy się przyjąć inna formułę protestu. Jaką, dowiedzą się wszyscy po godzinie 12. Mogę powiedzieć wprost jedną rzecz: nie zamierzamy wysłuchać pana prezydenta Andrzeja Dudy - dodała szefowa Nowoczesnej.

 

Według nieoficjalnych wypowiedzi polityków Nowoczesnej, posłowie ugrupowania zamierzają przyjść na obrady i ostentacyjnie opuścić salę z egzemplarzami konstytucji w dłoni.

 

W koszulkach z napisem "Konstytucja"

 

Posłowie Nowoczesnej wystąpią podczas Zgromadzenia w koszulkach z napisem "konstytucja". Jak mówiła Lubnauer, symbolem obecnej kadencji Sejmu jest niszczenie konstytucji. - "Konstytucja" jest hasłem tej części społeczeństwa, która zdaje sobie sprawę, jak ważne są ograniczenia dla polityków wynikające z przepisów ustawy zasadniczej. Konstytucja zawsze była kagańcem dla polityków, żeby nie przekraczali granic demokracji, żeby zachowali trójpodział władzy - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

 

Politycy Nowoczesnej zamierzają uczcić 550-lecie parlamentaryzmu podczas uroczystego spotkania z klubem PO, na które zaproszeni zostali byli posłowie i senatorowie Platformy oraz byli marszałkowie obu izb parlamentu. Posiedzenie klubu PO z udziałem m.in. posłów Nowoczesnej odbędzie się o godz. 10:30 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. Będzie otwarte dla mediów.

 

Nowoczesna zamierza też wziąć udział w Obywatelskim Zgromadzeniu Narodowym organizowanym przez Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywateli RP oraz koło Liberalno-Społeczni, które rozpocznie się o godz. 11:30.

 

Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości rozpocznie się o godz. 12. Zgromadzenie wysłucha orędzia prezydenta Andrzeja Dudy.

 

W czwartek lider PO Grzegorz Schetyna poinformował, że klub PO nie będzie uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowym. Jako powód takiej decyzji podał "niszczenie demokracji przez PiS".

 

PSL: zachowamy się przyzwoicie

 

- Zachowamy się przyzwoicie, tak jak oczekują Polacy - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak, pytany czy jego formacja weźmie udział w piątkowym Zgromadzeniu Narodowym.

 

Według nieoficjalnych informacji politycy PSL również mają nie wysłuchać orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, które zostanie wygłoszone przed Zgromadzeniem.

 

PAP, fot. PAP/Jakub Kamiński

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie