Szpitale na Podkarpaciu wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów. "Brakuje pielęgniarek"

Polska
Szpitale na Podkarpaciu wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów. "Brakuje pielęgniarek"
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Trzy szpitale, w tym największy na Podkarpaciu - Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów. Ich Szpitalne Oddziały Ratunkowe przyjmują tylko pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

Taka sytuacja jest spowodowana tym, że personel medyczny tych placówek, głównie pielęgniarki, nie przyszedł do pracy i przedstawił zwolnienia lekarskie. Chodzi o szpitale: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu i szpital powiatowy w Mielcu.

 

"Zwolnienia lekarskie paraliżują pracę"

 

Jak podała we wtorek wojewoda podkarpacka Ewa Leniart na wspólnej konferencji prasowej z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem, w szpitalu wojewódzkim nr 2 do pracy w poniedziałek nie przyszło 186 pielęgniarek na 905 zatrudnionych, 116 położnych i 85 fizjoterapeutów; w Tarnobrzegu do pracy nie przyszło 70 pielęgniarek na 364 zatrudnione. Natomiast w szpitalu powiatowym w Mielcu od piątku nie stawiło się 135 pielęgniarek na 437 zatrudnionych. Wszyscy ci pracownicy przedstawili zwolnienia lekarskie.

 

Marszałek Ortyl poinformował, że zwolnienia są w zdecydowanej większości na trzy dni. W szpitalach w Rzeszowie i Tarnobrzegu "ta liczba dziwnych zwolnień lekarskich utrzymuje się od 2 lipca na poziomie stałym, ale paraliżuje na tyle pracę szpitali, że muszą pracować w systemie ostrym" - zaznaczył.

 

W związku z tą sytuacją szpitale ograniczyły przyjmowanie pacjentów do przypadków nagłych, związanych z wypadkami. - Karetki cały czas pracują i jest zabezpieczone leczenie tych nagłych przypadków. Szpitale funkcjonują w tzw. systemie ostrym, a więc nie przyjmują pacjentów planowych, wstrzymują planowe, nie zagrażające życiu, operacje - wyjaśnił Ortyl.

 

Chirurgia dziecięca ma zostać zamknięta

 

Dodał, że szczególnie "przykry przypadek" jest w szpitalu wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, gdzie może zostać zamknięta chirurgia dziecięca. - To nas bardzo martwi, ale wspomagamy się szpitalem w Przemyślu, który ma podobny oddział i podobne funkcje może sprawować - zapewnił marszałek województwa.

 

Leniart poinformowała, że w szpitalu powiatowym w Mielcu wstrzymana została praca oddziału dermatologicznego, a oddział ratunkowy pracuje w systemie ostrym. Dodała, że pojawiło się zagrożenie dla utrzymania ciągłości także w innych szpitalach, ponieważ osoby zatrudnione w mieleckim szpitalu pracują także w innych szpitalach, m.in. w Nowej Dębie i Tarnobrzegu.

 

W szpitalu wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, który zatrudnia ponad dwa tysiące osób, wszystkie związki zawodowe są w sporze zbiorowym z dyrekcją. W marcu dyrekcja otrzymała pisma z postulatami od siedmiu organizacji związkowych i osobne od związku zawodowego lekarzy. Związkowcy domagają się zwiększenia zatrudnienia w poszczególnych grupach zawodowych i podwyżek; np. związek zawodowy pielęgniarek i położnych oraz NSZZ "Solidarność" chcą wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla wszystkich, płatnych dwutygodniowych urlopów szkoleniowych i zwiększenia zatrudnienia.

 

"Taka podwyżka jest mało prawdopodobna"

 

Ortyl wyliczył, że postulaty płacowe pielęgniarek w szpitalu wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie (dwa razy po 250 zł - zredukowane po negocjacjach z kwoty dwa razy po 500 zł) spowodowałyby wzrost wydatków o około 20 mln zł. Przypomniał, że wojewódzkie szpitale podkarpackie, ich długi i stan finansów "podlegały głębokiej restrukturyzacji".

 

Z kolei wojewoda podała, że w Mielcu roszczenie dotyczące podwyżki wynagrodzenia opiewa na 1,5 tys. zł netto. - Jest to żądanie mało prawdopodobne do realizacji - podkreśliła wojewoda.

 

Oceniła też, że wysoką absencję w szpitalach należy traktować jako "formę świadomego działania, niestety przeciwko zdrowiu i życiu pacjentów".

 

- Jedynym rozsądnym wyjściem z całej sytuacji jest powrót do pracy i do negocjacji - powiedziała. Zaapelowała, aby "zakończyć ten niecodzienny protest", powrócić do pracy i do negocjacji dotyczących podwyżek i zmiany warunków pracy, ale prowadzić je "w sposób zgodny z przepisami prawa, a nie wbrew zasadom moralnym i etycznym". Z podobnym apelem wystąpił też marszałek województwa.

 

Dyspozytornie bez zakłóceń

 

Wojewoda poinformowała, że zobowiązała dyrektorów szpitali, aby dwa razy dziennie składali raporty o wolnych łóżkach szpitalnych, co pomoże w pracy dyspozytorów medycznych i wojewódzkiemu koordynatorowi ratownictwa medycznego. Zapewniła, że funkcjonowanie dyspozytorni medycznych w Rzeszowie, Mielcu, Przemyślu, Krośnie i Sanoku odbywa się bez zakłóceń.

 

Dodała, że dyrekcja szpitala w Mielcu złożyła doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez personel, który nie przyszedł do pracy. Chodzi o możliwość narażenia pacjentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, a także o możliwość wymuszenia świadczeń związanych z nieobecnością.

 

Również Sanepid rozważa przeprowadzenie kontroli, czy nie wystąpi możliwość pojawienia się zagrożenia epidemiologicznego z uwagi na tak dużą skalę nieobecności personelu medycznego.

 

Do pracy nie przyszło 104 pracowników

 

Dyrektor szpitala woj. nr 2 w Rzeszowie Krzysztof Bałata w przesłanym komunikacie poinformował, że w poniedziałek do pracy nie przyszło 104 pracowników spośród pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, techników RTG, ratowników medycznych.

 

W związku z tym wstrzymane zostały przyjęcia planowe, szpital pracuje w systemie "ostrodyżurowym". Ponadto pacjenci, których stan zdrowia nie zagraża życiu, są wypisywani. Rozważana jest też możliwość tymczasowego łączenia niektórych oddziałów.

 

"Pacjenci muszą być przygotowani na utrudnienia w postaci przesunięć terminów zabiegów i przyjęcia do szpitala bądź uzasadnionych medycznie wcześniejszych wypisów ze szpitalnych oddziałów. Szpitalny Oddział Ratunkowy działa w zmniejszonej obsadzie, ale zabezpiecza przyjęcia wszystkich pacjentów trafiających do szpitala w stanie zagrożenia życia i zdrowia" - czytamy w komunikacie.

 

Dyrektor zapewnił jednocześnie, że transport sanitarny szpitala jest w gotowości, aby ewentualnie przewieźć pacjentów do innych szpitali, zorganizowano też personel zastępczy do pracy w komórkach organizacyjnych wymagających największych potrzeb, zwiększono obsadę służb transportowych. Część poradni specjalistycznych pracuje normalnie, a inne w ograniczonym zakresie.

Dyrektor zwrócił się z prośbą do pacjentów o korzystnie z sąsiednich placówek medycznych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie