Ostrzeżenie przed nawałnicą dostaniesz SMS-em. Rusza test systemu

Polska
Ostrzeżenie przed nawałnicą dostaniesz SMS-em. Rusza test systemu
Pixabay.com/WKIDESIGN/Zdj. ilustracyjne

Operatorzy telekomunikacyjni będą mieli obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych do wszystkich użytkowników na zagrożonym obszarze. System będzie testowany w wakacje, kiedy w Polsce gwałtowne burze występują najczęściej.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego nakłada na  wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice).


Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.


Użytkownicy mogą zgłaszać uwagi


- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu - podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.


Użytkownicy będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu. - Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa - zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.


Informacje operatorom przekaże RCB


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.


- Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności - powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.


- Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania - tłumaczył.


Operatorzy pracują nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie