Nawałnice nad Polską. Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla kilku województw

Polska

Tylko w ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali ponad 400 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnych wiatrów. W ciągu ostatnich dwóch dni wiatr uszkodził dachy ponad 20 budynków i powalił 150 drzew. Dodatkowo uderzenia piorunów spowodowały 28 pożarów.  W Wielkopolsce strażacy interweniowali ponad 130 razy, byli wzywani głównie do podtopień.

W działaniach w Wielkopolsce uczestniczyło blisko 700 strażaków, 140 zastępów straży pożarnej. Nie było osób poszkodowanych.

 

Lokalna droga podmyta

 

Rzecznik wielkopolskiej PSP Sławomir Brandt podał, że w regionie najbardziej ucierpiały Wronki w pow. szamotulskim, gdzie podjęto 47 interwencji. Trudna sytuacja była też w gminie Kórnik, gdzie odnotowano 48 zdarzeń.

 

- Było to głównie wypompowywanie wody z podtopionych posesji i ulic. Część interwencji dotyczyła np. złamanych gałęzi. W Biernatkach woda podmyła lokalną drogę - powiedział Brandt. Rzecznik dodał, że strażacy zakończyli już działania związane z usuwaniem skutków burz.

 

 

Kolejne ostrzeżenia

 

Jak poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane dla województw śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

 

RCB przypomina, by w czasie burzy nie wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

 

RCB radzi również, by w trakcie burzy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby znajdujące się w wodzie powinny jak najszybciej wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 

W razie zauważenia niebezpiecznego zdarzenia należy powiadomić służby dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

 

PAP, Polsat News

luq/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie