Odra 20 km od polskiej granicy. Gwałtownie wzrasta liczba chorych na Białorusi

Świat
Odra 20 km od polskiej granicy. Gwałtownie wzrasta liczba chorych na Białorusi
Instagram/AIIMS-PG Daily MCQs

24 przypadki zachorowań na odrę odnotowano w Wołkowysku - mieście leżącym 20 km od polsko-białoruskiego przejścia drogowego w Bobrownikach. W ciągu dziesięciu dni liczba chorych powiększyła się trzykrotnie. Według danych białoruskiego ministerstwa zdrowia 80 proc. chorych nie było zaszczepionych.

- Według stanu na 15 marca laboratorium potwierdziło 24 przypadki odry. Stan wszystkich chorych jest oceniany od lekkiego do średniego - potwierdza biuro prasowe białoruskiego Ministerstwa Ochrony Zdrowia.

  

Sytuacja z odrą jest trudna na całym kontynencie – przyznaje Europejskie Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań. Największa liczba chorych jest obecnie w Serbii.

 

Liczba przypadków odry w Europie w 2017 roku zwiększyła się trzykrotnie, a niskie wskaźniki zaszczepień przyczyniają się do wybuchu nowych epidemii - wynika z raportu, o którym w ubiegłym tygodniu poinformowała agencja AP. AFP donosi, że we Francji na odrę zmarła 32-latka, nie była wcześniej zaszczepiona.

 

Władze Białorusi: 80 proc. chorych nie było zaszczepionych

 

Pod koniec 2017 roku odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na Ukrainie, a od początku obecnego zarejestrowano tam ponad 4 tys. chorych. Mimo to władze w Kijowie nie zamierzają na razie ogłaszać epidemii. Tym bardziej jest zbyt wcześnie, by mówić o niej na Białorusi.

 

Lekarze zgadzają się, że obecna sytuacja wynika z odmowy szczepień. Według danych białoruskiego ministerstwa zdrowia 80 proc. chorych nie było zaszczepionych.

 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w lutowym raporcie podaje, że w ubiegłym roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 roku było to 4 643 przypadków.

 

belsat.eu, polsatnews.pl

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie