Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN

Polska
Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN
Polsat News

- Prezydent Andrzej Duda na osobisty wniosek premiera Mateusza Morawieckiego podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek i po rozmowie z panem premierem, który złożył ten projekt w imieniu większości parlamentarnej - oświadczył prezydencki minister na briefingu prasowym w Rydze.

 

Jak zaznaczył, Duda podpisał nowelę ustawy o IPN "po dopełnieniu wszystkich wymogów proceduralnych", skonsultowaniu ustawy z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta oraz zasięgnięciu opinii prezydenckich prawników.

 

Szczerski, który towarzyszy prezydentowi podczas rozpoczętej we wtorek wizyty na Łotwie zwrócił uwagę, że parlament w złożonym przez Dudę w trybie kontroli następczej wniosku do TK ws. uchwalonych na początku roku nowych przepisów ustawy o IPN "były zgłoszone uwagi i podniesiona problematyczność zapisów karnych poprzedniej wersji ustawy o IPN".

 

 

"Prezydent zdecydował, że w tej sprawie będzie wspierał rząd"

 

- Prezydent zdecydował w związku z powyższym, że w tej sprawie, jeśli taka jest wola większości parlamentarnej, będzie wspierał rząd w podążaniu ścieżką, którą wyznaczył jego wniosek do TK - dodał Szczerski.

 

Nowelizację ustawy o IPN w porannym głosowaniu w Sejmie poparło 388 posłów, przeciw było 25. Po południu nowelę ustawy o IPN przyjął bez poprawek Senat. Za zmianami głosowało 76 senatorów, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

 

Przyjęta w środę nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

 

Jak nowelizacja ustawy o IPN jest komentowana w Izraelu. Relacja z Jerozolimy wysłannika "Wydarzeń" Jana Mikruty.

 

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie