"Wiem, że szkoła jest fajna, ale co za dużo, to niezdrowo". Premier na zakończeniu roku szkolnego

Polska

- Szkoła jest bardzo fajna, ale co za dużo, to niezdrowo, więc wszyscy się na pewno cieszycie, że nauka się kończy i wchodzimy w okres wakacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do uczniów szkoły podstawowej w Ząbkach, gdzie uczestniczył w zakończeniu roku szkolnego.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach.

 

Premier pogratulował najlepszym uczniom wyników w nauce, a nauczycielom podziękował za wysiłek włożony w edukację.

 

- Drogie dzieci, wspaniali nauczyciele, bardzo serdecznie dziękuję, gratuluję i życzę, żeby wakacje były dla was bezpieczne, pełne przygód, piękne, żebyście jeszcze bardziej pełni sił wrócili (...) na nowy rok szkolny - powiedział. Dzieciom życzył także sukcesów i żeby "realizowali swoje marzenia dla dobra swojego i dla dobra naszej ojczyzny".

 

Premier podkreślił, że podczas wakacji szczególnie ważne jest bezpieczeństwo i przypomniał dzieciom, by korzystały ze strzeżonych kąpielisk, a w górach poruszały się po szlakach turystycznych.

 

Wakacje rozpoczyna prawie 5 mln uczniów


Dla ponad 4 mln 900 tys. uczniów i słuchaczy z 27 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych w piątek rozpoczną się wakacje. 354 tys. uczniów kończących pierwszą klasę szkoły podstawowej otrzyma swoje pierwsze świadectwo szkolne. Do szkolnych ław uczniowie powrócą 3 września. 

 

Mijający rok szkolny jest pierwszym, od wprowadzenia zmian w edukacji - wydłużenia czasu nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat i rozpoczęcia stopniowej likwidacji gimnazjów.

 

Uczniowie, którzy w czerwcu ubiegłego roku skończyli klasę VI, zamiast pójść do gimnazjum, we wrześniu rozpoczęli naukę w VII klasach. Są pierwszym rocznikiem, który otrzyma dziś świadectwa ukończenia VII klasy. Gimnazja są stopniowo "wygaszane".

 

Zalewska: życzę wam przygód, abyście zdobywali wakacyjny świat

 

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska brała udział w uroczystym zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

 

Podczas uroczystości wręczono świadectwa najlepszym uczniom klas III, a absolwentom świadectwa z wyróżnieniem.

 

- To dla mnie honor i zaszczyt, że mogę być w szkole, której historia sięga XV w. Mało jest takich szkół w Polsce, gdzie dekretami królewskimi podejmowano decyzje o budowie, a prezydent w 20-leciu międzywojennym przyjeżdżał, by głosić chwałę tej szkoły i wspierać. Cieszę się, że pamiętacie o swoim patronie (Tadeuszu Kościuszce - red.) (...) i że pamiętacie o tych, którzy tą historię pisali. Dziękuję harcerzom, że mogłam w tak wzruszającym momencie uczestniczyć - powiedziała minister edukacji.

 

Zalewska przekazała gratulacje dla wszystkich dzieci, nie tylko wyróżnionych. - Dla tych również, którym czasami nie chciało się wstać do szkoły. Dla tych płaczących przed sprawdzianem. Dla tych, którzy nie zawsze zgadzali się z koleżanką lub kolegą. Dla tych, dla których trzeba było wyjść z porażki przy wsparciu nauczycieli i rodziców - powiedziała.

 

"Czasami sukces nie przychodzi łatwo"

 

- To ważne, żebyście codziennie myśleli o sobie dobrze i szukali wszędzie sukcesu. Czasami sukces nie przychodzi łatwo. Ale wierzcie mi, że później umiejętność radzenia sobie ze stresem, szukanie sukcesu, mówienie o sobie, że ja naprawdę sobie ze wszystkim poradzę, zwyczajnie przydaje się w życiu - dodała.

 

Zalewska pogratulowała również rodzicom i złożyła wyrazy szacunku nauczycielom, którzy - jak zaznaczyła - budują klimat szkoły i należy mówić o nich z ogromnym szacunkiem i pamiętać o nich także w wakacje.

 

Życząc dzieciom długich wakacji, szefowa resortu edukacji dodała, by były zdrowe i bezpieczne. - Również życzę wam przygód, abyście sami te przygody wymyślali, abyście razem ze swoimi rodzicami, dziadkami i przyjaciółmi zdobywali wakacyjny świat - powiedziała.

 

PAP

 

prz/hlk/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie