Minister zdrowia: Kaczyński czekał na przyjęcie do szpitala tyle, ile każdy pacjent

Polska
Minister zdrowia: Kaczyński czekał na przyjęcie do szpitala tyle, ile każdy pacjent
PAP/Radek Pietruszka

- Wiem, że pan prezes Jarosław Kaczyński na przyjęcie do szpitala czekał tyle, ile czekałby każdy pacjent z takim samym schorzeniem i w takim samym stanie, tj. stanie ostrym - mówi w środę dla "Faktu" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przebywał w Wojskowym Instytucie Medycznym, pod którego opieką pozostawał ponad miesiąc w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów.

 

- I jeśli sam (Jarosław Kaczyński-red.) będzie chciał kiedyś o tym opowiedzieć, będziecie państwo mogli zweryfikować moje słowa. Na szczęście stan zdrowia pozwolił już na wyjście ze szpitala - powiedział Szumowski w środowym wydaniu "Faktu".

 

"Nie zlikwidujemy wszystkich kolejek w ciągu roku"

 

Minister pytany, kiedy będziemy leczeni szybciej, zapewnił, że "już skracamy kolejki, dzieje się tak np. w zakresie wszczepiania endoprotez stawu kolanowego i stawu biodrowego czy operacji zaćmy". - To, co boli Polaków najbardziej - to trudny dostęp do lekarzy specjalistów, którzy wyemigrowali do prywatnych przychodni. (...) Będziemy się starali przynajmniej część z nich na nowo przyciągnąć do pracy w publicznych przychodniach; oczywiście nie zlikwidujemy wszystkich kolejek w ciągu roku, to jest jasne - zaznaczył.

 

Pytany, gdzie mają się skrócić kolejki, stwierdził, że celem rządu "są przede wszystkim endokrynologia, kardiologia, specjalizacje pediatryczne, prawdopodobnie dojdzie do tego neurologia. Chcemy także skrócić czas oczekiwania na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny" - wyjaśnił. - Do tego dojdzie jeszcze nielimitowany dostęp do rehabilitacji, co wynika z ustawy o niepełnosprawnych"- dodał.

 

Zadeklarował, że "przede wszystkim dostęp do lekarza rehabilitacji i fizjoterapeuty dla osób niepełnosprawnych będzie nielimitowany i poza kolejką. W tym celu zwiększamy nakład na rehabilitację oraz podpisujemy nowe kontrakty".

 

"Jednym z głównych problemów - braki kadrowe"

 

- W tej chwili jednym z głównych problemów w sektorze zdrowia są braki kadrowe. Przede wszystkim pielęgniarskie, a potem lekarskie. Na 250 tysięcy pracujących pielęgniarek tylko 30 tys. jest poniżej 40. roku życia. W związku z tym, za ok. 10 lat średnia wieku pielęgniarki wyniesie 60 lat, czyli już wiek emerytalny. To jest bardzo poważne wyzwanie - stwierdził Szumowski.

 

Minister został także zapytany o podwyżkę składki zdrowotnej. "W tej chwili nie pracujemy nad tym. Nie ma ani takich planów, ani takich pomysłów w Ministerstwie Zdrowia i, z tego, co wiem, w rządzie" - zapewnił. Zaznaczył jednocześnie, że "koszt ochrony zdrowia rośnie i dlatego uchwaliliśmy ustawę podnoszącą nakłady do 6 proc. PKB".

 

"W latach 2018-2025 wydamy na zdrowie ponad 830 mld zł, a w latach 2008-2014 wydano tylko 465 mld zł" - podkreślił.

 

Dla ciężarnych: "leki hormonalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe"

 

Minister został także zapytany o to, jakie preparaty znajdą się na liście darmowych leków dla kobiet w ciąży.

 

"Leki hormonalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe. Kobiety ciężarne będą też dostawały te i inne leki, które przyjmują i które są dopuszczalne do stosowania w ciąży, za darmo" - zapowiedział Szumowski. Pytany, kiedy ta lista wejdzie w życie, odpowiedział, że myśli, iż "pod koniec tego roku". "Trwają jeszcze analizy" - dodał.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze