Dostarczali na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. CBŚP zatrzymało pięć osób

Polska

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że rozbiło grupę, która oszukiwała na podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej. Zatrzymano pięć osób, które miały się zajmować obrotem olejem napędowym. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 13 mln złotych.

Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Według śledczych zatrzymani dostarczali na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia.

 

- Ustaliliśmy, że udokumentowana droga paliwa do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane - poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

 

Zatrzymania odbyły się w okolicach Częstochowy i Będzina. Jeden z mężczyzn ukrył się w piwnicy, a jego partnerka przekonywała mundurowych, że nie ma go w domu i nie wiadomo, gdzie jest. Policjanci znaleźli go jednak po dokładnym sprawdzeniu nieruchomości.

 

- Z naszych ustaleń wynika, że następnego dnia zamierzał wyjechać za granicę - powiedziała kom. Jurkiewicz.

 

Usłyszeli zarzuty

 

W sumie CBŚP zatrzymało pięć osób, które miały uszczuplić Skarb Państwa o co najmniej 13 mln zł.

 

- Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego. Jedna z tych osób ma zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą - podało biuro śledcze.

 

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Za zarzucane zatrzymanym czyny grozi do 10 lat więzienia.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze