"Zaczęły czynić wyłącznie dobro". Ministerstwo o pieniądzach przyznanych m.in. fundacji o. Rydzyka

Polska
"Zaczęły czynić wyłącznie dobro". Ministerstwo o pieniądzach przyznanych m.in. fundacji o. Rydzyka
Polsat News

"Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Środki te - pochodzące z kieszeni ludzi, za sprawą których stała się komuś krzywda - zaczęły czynić wyłącznie dobro" - napisało ministerstwo sprawiedliwości w odpowiedzi na pytania o przyznanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości m.in. fundacji Lux Veritatis, którą zarządza o. Tadeusz Rydzyk.

O wyjaśnienia, jaka działalność fundacji Lux Veritatis, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Ochotniczej Straży Pożarnej i CBA uzasadniała przyznanie im pieniędzy z państwowego Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, zapytał ministerstwo także RPO Adam Bodnar.

 

W ubiegłym roku Fundacja Lux Veritatis otrzymała dwie dotacje w wysokości 460 tys. zł i 180 tys. zł, a Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu prawie 146 tys. zł.


"Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Środki te - pochodzące z kieszeni ludzi, za sprawą których stała się komuś krzywda - zaczęły czynić wyłącznie dobro. Wspomagają pokrzywdzonych w wypadkach i wskutek innych przestępstw, służą organizowaniu dla nich pomocy psychologicznej i prawnej, są to również środki, które mają zapobiegać przestępstwom, tak by ból i nieszczęście dotykały jak najmniejszą grupę ludzi" - napisało ministerstwo.

 

"Wyniki otwartego konkursu"

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło też, że wszystkie pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, zgodnie z przepisami ustawy, Kodeksu karnego wykonawczego oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, są przeznaczane wyłącznie na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ich rodzinom oraz świadkom, na działania prewencyjne i przeciwdziałanie przyczynom przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną.

 

"Dotacje dla Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej udzielono na podstawie wyników otwartego konkursu ofert. W konkursie tym beneficjentami wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości zostało kilkadziesiąt podmiotów, z których część otrzymało wyższe dotacje. Wśród ofert, które nie uzyskały w postępowaniu konkursowym wymaganej minimalnej liczby punktów, znalazły się także inne oferty zgłoszone przez fundację i toruńską szkołę" - podkreślił resort.


Resort wyjaśnił też, że fundacja ojca Rydzyka prowadzi programy edukacyjne, m.in. ostrzegające dzieci przed narkotykami i przeciwdziałające przestępczości.

 

"Także toruńska szkoła otrzymała wsparcie na organizację konferencji i kampanii informacyjnych na temat przeciwdziałania przestępczości" - dodało ministerstwo.

 

money.pl, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie