"Boty na Twitterze zaangażowane w kampanię samorządową w Warszawie. Wspierają Jakiego"

Polska
"Boty na Twitterze zaangażowane w kampanię samorządową w Warszawie. Wspierają Jakiego"
Polsat News

"Jedno konto nie istnieje, pięć to konta botowe, cztery - prawdziwe" - tak według Anny Mierzyńskiej, zajmującej się m.in. mechanizmami działającymi w sieci, prezentuje się dziesięciu użytkowników Twittera, którzy najczęściej wspominali we wpisach kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Rekordzista podawał dalej średnio 450 tweetów dziennie.

Z analizy Mierzyńskiej, opublikowanej w portalu OKO.press, wynika, że w przypadku kontrkandydata Jakiego, Rafała Trzaskowskiego sytuacja wygląda bardzo podobnie: dwa konta nie istnieją, cztery to boty, a cztery to konta prawdziwe.

 

Autorka zauważyła, że konta - z listy Jakiego i Trzaskowskiego - powtarzają się. Różnią się treścią. "Wśród 10 użytkowników TT najczęściej tweetujących o Trzaskowskim tylko jeden jest jego zwolennikiem. Zdecydowanie najwięcej postów wytwarzają jego przeciwnicy" - napisała Mierzyńska.

 

"Schemat niecodzienny dla ludzi"

 

Według portalu beebom.com, bota na Twitterze można rozpoznać dzięki kilku charakterystycznym  cechom, m.in. z powodu nadmiernej aktywności przy dodawaniu treści. O "podejrzanej" aktywności można mówić przy dodawaniu 50-75 tweetów dziennie. "Jeżeli ilość tweetów przekracza 144 na dzień możemy mówić o schemacie niecodziennym dla ludzi" - przekonuje beebom.com.

 

Twiter

 

Pierwsze konto na obu listach - @krystynaWarsaw stworzone w maju 2017 r. wygenerowało już 186 tys. tweetów. Daje to średnio 427 tweetów dziennie. Kolejne konta: @koazalinka53, @Kgb08Maria, @AwekWolny i @urwis1977 retweetowały ponad 140 tweetów każdego dnia. Rekordzistą jest konto @urwis1977, które retweetowało średnio 450 tweetów dziennie.

 

Uniwersytet w Indianie opracował projekt "Botometer", który ma badać prawdopodobieństwo wystąpienia bota. Uzyskany wynik przekazuje w skali od 1 do 5 (im wyższy wynik tym bot jest bardziej prawdopodobny). Według algorytmu opracowanego przez uniwersytet tylko konto @AwekWolny można zakwalifikować jako prawdopodobnego bota.

 

botometer.com

 

Krytycy przodują

 

W przypadku rankingu autorów tworzących autorskie tweety, najczęściej o kandydatach piszą krytyczni wobec nich politycy i dziennikarze. Na pierwszym miejscu krytykujących Patryka Jakiego w okresie od 8 maja do 8 czerwca znalazła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W dziesiątce znaleźli się m.in. posłowie PO Borys Budka i Dominik Tarczyński.

 

O Trzaskowskim najwięcej autorskich wpisów dodawali m.in. poseł Adama Andruszkiewicz z ugrupowania Wolni i Solidarni i współpracownik Jakiego z Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

 

"Wydaje się, że boty zostaną użyte masowo dopiero w kluczowych miesiącach kampanii. Czy będą miały znaczenie dla wyników wyborów? Na pewno sprawią, że rozpowszechnianie przez nie tweety będą bardziej widoczne" - podsumowuje Mierzyńska.

 

polsatnews.pl, OKO.press, beebom.com

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie