Sondaż: Jaki powinien zrezygnować z funkcji w komisji weryfikacyjnej i ministerstwie sprawiedliwości

Polska
Sondaż: Jaki powinien zrezygnować z funkcji w komisji weryfikacyjnej i ministerstwie sprawiedliwości
Polsat News

Patryk Jaki powinien zrezygnować z pełnienia funkcji szefa Komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i wiceministra sprawiedliwości - wynika z piątkowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

62 proc. badanych (w tym 45 proc. zdecydowanie) uważa, że Patryk Jaki jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy nie może jednocześnie stać na czele komisji ds. reprywatyzacji. Zdaniem ankietowanych, powinien również zrezygnować ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości.

 

Inne zdanie ma 25 proc. pytanych, którzy uważają, że może łączyć te funkcje.

 

Elektoratowi PiS nie przeszkadza łączenie funkcji

 

Badanie zostało przeprowadzone na grupie respondentów z Warszawy. - Na wyniki wpływ mógł mieć stosunek ankietowanych do PiS. W Warszawie wciąż jest większość przeciwników partii rządzącej i na każdą odpowiedź o ocenę reprezentanta PiS padnie wypowiedź negatywna - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Henryk Domański, socjolog i dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Wyniki sondażu analizowane poprzez elektoraty poszczególnych partii wskazują, że większość wyborców PiS (65 proc.) uważa, iż Jaki nie powinien rezygnować z żadnych funkcji."Ale aż 73 proc. elektoratu Platformy, 83 proc. wyborców Nowoczesnej czy 60 proc. głosujących na PSL uważają, że tak" - zauważa "Rz".

 

"Gdybym zrezygnował w dwóch miejscach strzelałyby szampany"

 

Już w ubiegłym miesiącu Tomasz Siemoniak (PO) apelował do Patryka Jakiego, aby zrezygnował z przewodniczenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

 

- Platforma Obywatelska tylko marzy o tym, abym zrezygnował. Gdybym tak zrobił, w dwóch miejscach strzelałyby szampany - u mafii reprywatyzacyjnej i u Platformy Obywatelskiej. Ale to się nie stanie - odpowiedział mu wówczas Jaki. Dopytywany, czy będzie jednocześnie wiceministrem sprawiedliwości, szefem komisji weryfikacyjnej i kandydatem na prezydenta Warszawy, Jaki zapewnił, że determinacji mu nie zabraknie.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 lub 28 października albo 4 listopada.

 

Rzeczpospolita, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie