Prokuratura: radny Paweł Chruszcz zmarł na skutek uduszenia

Polska
Prokuratura: radny Paweł Chruszcz zmarł na skutek uduszenia
Facebook/Młodzież Wszechpolska Okręg Podkarpacki

Wstępna opinia lekarza sądowego zakłada, że przyczyną śmierci radnego Pawła Chruszcza było uduszenie. Na jego szyi ujawniono bruzdę wisielczą - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn. Ciało radnego znaleziono w czwartek powieszone w lesie.

- Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu zmarły w zeszłym tygodniu Paweł Chruszcz miał porozmawiać w Warszawie z Maciejem Wąsikiem, byłym szefem CBA, obecnie sekretarzem stanu w KPRM - podał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

 

- To prawda. Wiedziałem, że mam spotkać się w sprawie przedszkola i nieprawidłowości z tym związanych - potwierdza Wąsik "DGP".

 

Według gazety radny Głogowa miał mu przekazać dokumenty dotyczące sprzedaży przez władze miasta przedszkola po zaniżonej cenie. Nie zdążył tego zrobić. 31 maja jego koledzy znaleźli go martwego, wiszącego na słupie elektrycznym. Nie razie nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo, czy ktoś mu w tym pomógł - przypomina gazeta.

 

Zwrócił uwagę na nieprawidłowości

 

Na początku marca odkryto, że w głogowskim Zielonym Przedszkolu opiekunka znęcała się nad niepełnosprawnym dzieckiem. Do tej placówki chodził najmłodszy syn Pawła Chruszcza. Radny, przyglądając się sprawie, zwrócił uwagę - na kolejne jego zdaniem - nieprawidłowości. Zastanawiała go cena, za jaką prezydent Głogowa sprzedał placówkę. Było 940 tys. zł, choć według lokalnych analityków nieruchomość mogła być warta ponad 2 mln zł. Zastosowano przy tym dopuszczony prawem tryb bezprzetargowy. Płatność rozłożono na pięć lat, dlatego miasto w efekcie dostało za sprzedaż mniej niż wcześniej za dzierżawę budynku. Według miasta wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

Na kwietniowej sesji rady miasta - pisze "DGP" - pomiędzy prezydentem Głogowa Rafaelem Rokaszewiczem a radnym Chruszczem doszło do starcia w sprawie przedszkola. Rokaszewicz obiecał przekazać dokumentację w sprawie placówki, a jednocześnie złożył zawiadomienie do prokuratury, że został obrażony jako funkcjonariusz publiczny.

 

Mieszkańcy miasta uważają, że Chruszcz był postrzegany jako potencjalny konkurent Rokaszewicza w jesiennych wyborach samorządowych, chociaż sam on o takich planach nie wspomniał - przypomina gazeta.

 

Z kolei właściciel przedszkola żądał od Chruszcza przeprosin i wypłaty na własną fundację zajmującą się "ochroną i promocją zdrowia małoletnich".

 

Śledztwo w sprawie śmierci

 

Rzecznik legnickiej prokuratury podkreśliła, że opinia wyrażona po sekcji zwłok przeprowadzonej w piątek jest wstępna.

 

- Na szyi denata ujawniono bruzdę wisielczą. Wstępna opinia zakłada, że przyczyną śmierci było uduszenie. W trakcie sekcji pobrano też dodatkowy materiał do badań. I dopiero po ich wykonaniu oraz przeanalizowaniu będzie można określić, sam mechanizm powstania tej bruzdy wisielczej - powiedziała prok. Lidia Tkaczyszyn.

 

Dodała, że dopiero po wykonaniu badań oraz "po określeniu mechanizmu powstania bruzdy wisielczej" prokurator prowadzący sprawę zdecyduje, w jakim kierunku będzie prowadzone śledztwo w tej sprawie.

 

"Miał jechać na spotkanie z agentem CBA"

 

Zgłoszenie o zaginięciu radnego Pawła Chruszcza wpłynęło na policję w środę po godz. 22. W efekcie poszukiwań w czwartek po godz. 13 na terenie gminy Pęcław odnaleziono jego ciało. Było powieszone.

 

Rzecznik prokuratury już w czwartek powiedziała, że prokuratorzy sprawdzą też wszystkie pojawiające się w mediach wątki na temat przyczyn śmierci. Jednym z takich wątków jest podana przez portal Fakt24.pl informacja, że w środę w dniu zaginięcia radny Chruszcz miał jechać na spotkanie z agentem CBA.

 

- Te wszystkie okoliczności i informacje będą szczegółowo wyjaśniane i weryfikowane - powiedziała prokurator Tkaczyszyn.

 

Paweł Chruszcz miał 42 lata, pozostawił żonę i dwoje dzieci. Był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej i działaczem Stowarzyszenia Endecja; bratem posła Sylwestra Chruszcza (WiS).

 

PAP

bas/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie