#Procesja. Biskup zachęca do dzielenia się zdjęciami z Bożego Ciała

Polska
#Procesja. Biskup zachęca do dzielenia się zdjęciami z Bożego Ciała
Polsat News

- Stwórzmy w mediach społecznościowych obraz tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Dzielmy się zdjęciami i nagraniami wideo, oznaczając je hasztagiem #Procesja - zachęca rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. W minionym roku akcja połączyła miliony osób. - Mam nadzieję, że podobnie będzie tym razem - mówi ks. Rytel-Andrianik.

- Ten specjalny hasztag był już używany na Facebooku i Twitterze w ubiegłym roku podczas Bożego Ciała i oktawy tej uroczystości. Publikacje z hasztagiem Procesja zyskały wtedy około pięć milionów odsłon. Kościół w Polsce widzi wielką potrzebę obecności także w mediach społecznościowych, które umożliwiają mu komunikację w czasie rzeczywistym z milionami osób, a tym samym docieranie do nich z misją ewangelizacyjną. Dlatego inicjowane są takie przedsięwzięcia jak #Procesja, które umożliwiają nie tylko dawanie świadectwa wiary, ale także budowanie wspólnoty właśnie w mediach społecznościowych - podkreślał rzecznik KEP.

 

"Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana"


Ks. Paweł Rytel-Andrianik zapraszając do dzielenia się doświadczeniem wiary także na Facebooku i na Twitterze przypominał słowa Jan Paweł II, który mówił, że "wiara umacnia się, gdy jest przekazywana".


Jak powiedział rzecznik Episkopatu, Boże Ciało to moment, w którym katolicy wychodzą w procesjach na ulice miast adorując go i rozważając tajemnicę obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 

"Nie jest to zwykła manifestacja"


- Nie jest to zwykła manifestacja, ale wielka modlitwa całego Kościoła, jednocząca wielu ludzi, którzy tworząc wspólnotę wychodzą, by czcić Jezusa i zapraszać Go do swojej codzienności. Procesje przechodzą przecież obok naszych miejsc zamieszkania, pracy, rozrywki. Można więc powiedzieć, że Boże Ciało to podkreślenie obecności Boga pośród nas, we wszystkich naszych sprawach - wskazał ks. Rytel-Andrianik.


Dodał, że poprzednie tego typu akcje w mediach społecznościowych cieszyły się dużą popularnością i pokazały, że wśród ich użytkowników jest potrzeba dzielenia się przeżywaniem wiary. - Bardzo ważnym aspektem takich inicjatyw jest fakt, że publikując zdjęcia czy nagrania wideo wykonane np. smartfonem dajemy możliwość pewnego rodzaju uczestnictwa w ważnych wydarzeniach religijnych. Ponadto, ci którzy z różnych powodów nie mogą brać osobistego w Procesjach mogą łączyć się duchowo. Temu służy również akcja hasztag #Procesja na Twitterze i Facebooku - podkreślił rzecznik Episkopatu.

 

Ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV


Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.


Uroczystość w Polsce obchodzona jest w pierwszy czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Towarzyszy jej tradycyjna oktawa, podczas której organizowane są procesje eucharystyczne.


PAP, KAI

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie