Papież do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon

Świat
Papież do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon". Przyznał, że na kryzys powołań wpływ mają skandale ujawniane w Kościele.

W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością.

 

- Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon - oświadczył.

 

- Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami - powiedział papież.

 

Jak zaznaczył, włoski episkopat "wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości". - Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód - dodał.

 

"Niepokój budzi kryzys powołań"

 

- Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością - przestrzegł.

 

Papież stwierdził też, że "niepokój budzi kryzys powołań".

 

- To zatruty owoc kultury tymczasowości i dyktatury pieniędzy - ocenił.

 

W opinii Franciszka przyczynami tego kryzysu są też "skandale i chłodne głoszenie świadectwa". Te wszystkie czynniki jego zdaniem "oddalają młodzież od życia konsekrowanego".

 

- Ile seminariów zostanie zamkniętych z powodu braku powołań? Bóg tylko wie - oznajmił papież.

 

Po raz kolejny w ostatnich latach wyraził opinię, że liczba 250 diecezji we Włoszech jest zbyt wysoka. - To temat, który ciągnie się od dawna; sądzę, że nadszedł czas, by go zakończyć jak najszybciej - wezwał Franciszek.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie