Gowin: niezależnie od wyroku TK, trzeba zmienić ustawę o IPN

Świat
Gowin: niezależnie od wyroku TK, trzeba zmienić ustawę o IPN
PAP/Leszek Szymański

Wicepremier Jarosław Gowin powołał się na wątpliwości dotyczące ustawy o IPN ze strony polskiego prokuratora generalnego. - Niezależnie od tego, jaki będzie wyrok Trybunału (Konstytucyjnego), powinniśmy tę ustawę poddać korekcie. Bo w sposób trwały mogłaby ona nie tylko rzutować nie tylko na relacje polsko-izraelskie, ale także polsko-amerykańskie - powiedział dziennikarzom w Jerozolimie.

- Jedynym problemem, ale nie ukrywam, że poważnym z punktu widzenia relacji polsko-izraelskich są izraelskie, czy szerzej, żydowskie obawy dotyczące ustawy o IPN - przyznał Gowin. Chociażby taki aspekt relacji, jak współpraca naukowo-technologiczna "wymaga rozwiązania tego, co dzisiaj jest kamykiem w bucie uwierającym naszych izraelskich partnerów. Mam na myśli nieporozumienia dotyczące ustawy o IPN" - wskazał wicepremier.

 

Gowin zapewnił, że przedstawił swym rozmówcom w Izraelu motywy wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN. "Pod tym względem spotykałem się z pełnym zrozumieniem i ze strony ministra (nauki i technologii Ofira) Akunisa i ze strony dyrektora Yad Vashem (Awnera) Szalewa".

 

 

"Netanjahu jako jedyny nie poruszył tematu ustawy o IPN"

 

Pytany o atmosferę spotkania minister określił, że było ono przyjazne, tak jak i wszystkie inne jego spotkania w Izraelu. - Polska jest postrzegana jako kraj, który po 1989 r. odniósł spektakularny sukces gospodarczy, jako kraj, który w ostatnich latach rozwija się w tempie rekordowym w Unii Europejskiej. Postrzegani jesteśmy też jako strategiczny sojusznik polityczny - powiedział wicepremier.

 

 

- Ku mojemu zaskoczeniu premier Netanjahu był jedynym moim rozmówcą w Izraelu, który nie poruszył tematu ustawy o IPN. Rozmawialiśmy wyłącznie o współpracy gospodarczej. Widać, że dla pana premiera Polska jest interesującym partnerem. Rozmawialiśmy też o współpracy naukowej, bo te dwie sfery w Izraelu są nierozłączne - powiedział Gowin w Jerozolimie.

 

Gowin w Izraelu


Gowin przebywa z wizytą w Izraelu, jako jeden z gości konferencji "Thinking out of the Box", która została zorganizowana z okazji obchodów 70. rocznicy powstania państwa żydowskiego.

 

Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz, aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie