"Chryja pod Radiem Maryja". Manifestacja w urodziny o. Rydzyka

Polska
"Chryja pod Radiem Maryja". Manifestacja w urodziny o. Rydzyka
Facebook/Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa

"Precz z Rydzkiem - obłudnikiem!", "Radio Maryja - syczy jak żmija" czy "Gorsze od szariatu - prawa episkopatu" - to niektóre z haseł, jakie przed siedzibą Radia Maryja w Toruniu skandowali uczestnicy manifestacji zorganizowanej przez środowiska feministyczne w 73. rocznicę urodzin ojca Tadeusza Rydzyka. Były też symboliczne prezenty - miliony w kopertach i auto od bezdomnego.

Uczestnicy spotkali się po godz. 13:00 i z ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu przeszli przed siedzibę Radia Maryja. 


Akcję zorganizowały mi.n. Kolektyw Manifa Toruńska, kolektyw Warszawski Strajk Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet, oraz Fundacja Nie Tylko Matka Polka. 


Manifestanci sypali płatki kwiatów, niektórzy byli przebrani w stroje duchownych.


Przed siedzibą toruńskiej rozgłośni radiowej ustawili tabliczkę z nazwą ulicy "o. dyr. T. Rydzyka".

 


Przedstawicielki organizacji z całego kraju złożyły też redemptoryście urodzinowe życzenia, m.in. "pokonania skłonności do grzechu" i "długiego życia, byś miał czas naprawić całe zło".


- Żeby limuzyny z Warszawy już nie kursowały, dotacje nie spływały, a bezdomni nie wciskali samochodów na siłę – powiedziała Natalia Pamuła-Cieślak z Torunia.


Wydarzenie, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, zabezpieczała policja. Manifestacja przebiegła spokojnie.

 

- Mieszkańcy ogólnie bili brawo i byli zadowoleni. Chociaż znalazła się grupka, która nas próbowała egzorcyzmować pieśnią - powiedział polsatnews.pl Krzysztof Buja z Feministycznej Brygady Rewolucyjna FeBRa.

 

Jak dodał, uczestnicy manifestacji mają nadzieję na "refleksję ze strony pana Tadeusza, chociaż zdajemy sobie sprawę, że na to chyba już za późno". - Bardziej liczymy na to, że opamiętają się politycy, którzy na wszelkie możliwe sposoby go wspierają lub wspierali gdy byli u władzy - podkreślił.

 

 

 

 

nowosci.com.pl, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie