Komitet Polityczny PiS ustalił ponad 40 kandydatur na prezydentów miast. Obrady bez prezesa

Polska

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości ustalił w środę ponad 40 kandydatur na prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych. Partia wystawi m.in. wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza jako kandydata na prezydenta Radomia. W posiedzeniu Komitetu nie brał udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński, który przebywa w szpitalu.

O ustaleniu ponad 40 kandydatur, co nastąpiło podczas środowego posiedzenia Komitetu Politycznego PiS, poinformowała dziennikarzy rzeczniczka partii Beata Mazurek.

 

Zgodnie z listą zamieszczoną na stronie internetowej partii kandydatem PiS na prezydenta Świdnicy będzie Wojciech Murdzek, na prezydenta Wałbrzycha natomiast poseł koła Wolni i Solidarni Ireneusz Zyska.

 

W woj. kujawsko-pomorskim PiS wystawi Andrzeja Guzowskiego jako kandydata na prezydenta Grudziądza oraz Jarosława Chmielewskiego jako kandydata na prezydenta Włocławka.

 

Bożena Krygier będzie z kolei kandydatką partii na prezydenta Puław, Dariusz Stefaniuk na prezydenta Białej Podlaskiej. W wyborach w Chełmie PiS poprze Jakuba Banaszka. W Zamościu natomiast wystawi kandydaturę Andrzeja Wnuka, a w Nowej Soli Andrzeja Wieczorka.

 

Kandydatem PiS na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego będzie obecny prezydent Marcin Witko, Pabianic - Włodzimierz Stanek, Zduńskiej Woli - radny Damian Kunert, Oświęcimia - Zbigniew Starzec.

 

W Radomiu - wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

 

W Ciechanowie partia wystawi Marka Rutkowskiego, w Płocku Wiolettę Kulpę, w Ostrołęce - urzędującego od 2006 r. prezydenta miasta Janusza Józefa Kotowskiego, w Siedlcach Karola Tchórzewskiego, w Legionowie Andrzeja Kalinowskiego, w Otwocku Jarosława Margielskiego, a w Pruszkowie Konrada Sipierę. W Radomiu natomiast kandydatem partii będzie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

 

Kandydatem na prezydenta Kędzierzyna-Koźle będzie Andrzej Chrzanowski, Krosna - Adam Skiba, Przemyśla - obecny wiceprezydent tego miasta Janusz Hamryszczak, Mielca - Fryderyk Kapinos, który objął prezydenturę w mieście decyzją premiera po śmierci jego poprzednika - Daniela Kozdęby.

 

W Stalowej Woli PiS wystawi obecnego prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego, w Tarnobrzegu Kamila Kalinkę, w Suwałkach Grzegorza Mackiewicza, w Sopocie Piotra Melera, w Starogardzie Gdańskim posła Jana Kiliana, w Wejherowie przedsiębiorcę Tomira Ponkę.

 

W Częstochowie - senator Artur Warzocha

 

Natomiast w Bielsko-Białej kandydatem partii na prezydenta będzie Przemysław Drabek, w Częstochowie - senator Artur Warzocha, w Bytomiu - Mariusz Janas, w Gliwicach - poseł Jarosław Gonciarz, w Zabrzu - Borys Borówka, w Jastrzębiu-Zdroju - Łukasz Kasza, w Rybniku - Łukasz Dwornik, a w Będzinie - senator Arkadiusz Grabowski, w Dąbrowie Górniczej - Tatiana Duraj-Fert. W Jaworznie PiS poprze kandydaturę rządzącego w mieście od 2002 r. Pawła Silberta. Kandydatem partii w Sosnowcu będzie radna Renata Zmarzlińska-Kulik, a w Zawierciu - Beata Chawuła.

 

Jako kandydata na prezydenta Elbląga PiS zdecydowało się postawić na b. prezydenta tego miasta, a obecnie posła Jerzego Wilka, w Gnieźnie na Pawła Kamińskiego, w Koninie na radnego Zenona Chojnackiego. Z kolei kandydatem partii na prezydenta Piły będzie poseł Marcin Porzucek, a Kołobrzegu Maciej Bejnarowicz.

 

 

Posiedzeniu przewodniczył Brudziński

 

Jak powiedziała po posiedzeniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek, posiedzenie Komitetu przebiegało sprawnie. - Podjęliśmy stosowne uchwały i zabieramy się do dalszych prac i do tego, aby dalsi kandydaci - przecież miast na prawach prezydenckich jest 106 - byli jak najszybciej przez PiS i obóz Zjednoczonej Prawicy wyłonieni - dodała.

 

Mazurek dodała, że na środowym posiedzeniu Komitetu omawiano też "sprawy techniczne" związane z funkcjonowaniem partii.

 

Posiedzeniu przewodził szef MSWiA i wiceprezes partii Joachim Brudziński, z uwagi na to, że prezes partii Jarosław Kaczyński przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym.

 

Mazurek pytana o nieobecność na posiedzeniu Komitetu Jarosława Kaczyńskiego odpowiedziała, że prezes partii "ma się dobrze".

 

"Prezes jest w dobrej formie"

 

- Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, nic się nie dzieje bez wiedzy prezesa" - powiedziała Mazurek dodając, że Jarosław Kaczyński jest w szpitalu w Warszawie. - Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, te wszystkie bajki, że przebywa gdzieś w Gliwicach, to jest nieprawda. Trzymamy kciuki, żeby szybko fizycznie do nas wrócił - dodała rzeczniczka PiS.

 

Pytana, w jakiej formie jest Kaczyński, Mazurek odpowiedziała, że w dobrej.

 

"Kolano nie jest przeszkodą do zarządzania partią"

 

Suski pytany, kiedy ostatni raz widział się z prezesem PiS odpowiedział, że zanim Kaczyński udał się na zabieg. Dopytywany, czy prezes partii przeszedł już zabieg, zaznaczył, że nie jest upoważniony do przekazywania informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego.

 

- Wszystko jest dobrze, proszę pytać ewentualnie prezesa albo osoby upoważnione - mówił szef gabinetu politycznego premiera.

 

Suski dopytywany, kiedy prezes partii wyjdzie ze szpitala odpowiedział: "Myślę, że niedługo. W każdym razie na następny Komitet Polityczny będzie z nami".

 

Poinformował również, że wizyta Kaczyńskiego w szpitalu jest związana z kontuzją prawego kolana. - Zdrowie prezesa jest żelazne i będzie z nami już wkrótce, kolano nie jest specjalną przeszkodą do zarządzania partią - podkreślił Suski.

 

Wybory w październiku lub listopadzie

 

Pod koniec kwietnia prezes Kaczyński zaprezentował kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich. Kandydatem na prezydenta Warszawy został wiceszef resortu sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, posłanka PiS Małgorzata Wassermann została wytypowana na kandydata na prezydenta Krakowa, a Kacper Płażyński na prezydenta Gdańska.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

 

 

PAP, Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie