Zatrzymano jedenastu pseudokibiców. Są podejrzani o nielegalny handel papierosami i spirytusem

Polska
Zatrzymano jedenastu pseudokibiców. Są podejrzani o nielegalny handel papierosami i spirytusem
Polsat News

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policjanci zatrzymali 11 osób podejrzanych o nielegalny handel tytoniem, papierosami i spirytusem - poinformowała Prokuratura Krajowa. "Wśród zatrzymanych jest 8 mężczyzn w wieku od 35 do 57 lat i 3 kobiety w wieku od lat 47 do 61. Mężczyźni to przedstawiciele środowisk pseudokibicowskich jednego z łódzkich klubów piłkarskich" - przekazała prokuratura.

Według prokuratury, efektem działań zatrzymanych mogły być uszczuplenia podatkowe na kwotę łączną blisko 8 mln zł. Jak podano, z dokonanych ustaleń wynika, że główną rolę w objętym zarzutami przestępczym procederze odgrywał 43-letni mieszkaniec Łodzi, który z przestępczej działalności uczynił stałe źródło dochodu.

 

Straty Skarbu Państwa ponad 6 mln zł

 

W okresie od listopada 2016 roku do 22 maja 2017 roku sprzedał bez akcyzy blisko 7 ton tytoniu, ponad 360 tysięcy sztuk papierosów i 8 600 litrów spirytusu, efektem czego było narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie ponad 6 mln 260 tys. zł.

 

Według prokuratury, nielegalny towar najczęściej zamawiany był, w konkretnych ilościach u 43-latka telefonicznie, następnie mężczyzna dostarczał go współpodejrzanym.

 

"Z ustaleń policyjnych wynika, że 8 mężczyzn współdziałających w nielegalnym handlu wyrobami akcyzowymi wchodziło w skład struktur pseudokibicowskich, a niektórzy z nich tzw. bojówek" - czytamy także w komunikacie.

 

Sprawa jest rozwojowa

 

Podano w nim również, że 43-latek był w przeszłości kilkukrotnie karany za przestępstwa karne-skarbowe. "Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzja sądu zapadnie dzisiaj" - informuje PK.

 

"W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak zakazy opuszczania kraju, poręczenia majątkowe i policyjne dozory. Postępowanie ma charakter rozwojowy" - zaznaczono.

 

Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5 lub do lat 7 i 6 miesięcy oraz surowe grzywny.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie