"Drogi nie powinny prowadzić tylko do Warszawy". Premier na otwarciu obwodnicy Kępna

Polska

- Polska jest jedna i Polska musi być dostępna zarówno dla mieszkańców mniejszych miast, mieszkańców wsi, jak również dla mieszkańców wielkich miast. Nie chciałbym, żeby wszystkie drogi prowadziły tylko do Warszawy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia obwodnicy Kępna (Wielkopolska). Szef rządu podkreślił, że inwestycję udało się oddać trzy miesiące przed terminem.

Pierwszy odcinek obwodnicy powstał w ciągu drogi ekspresowej S11 i ma 3,7 km długości. Przy tej okazji uruchomiono węzeł z DK 8, prowadzącą w kierunku Wrocławia i Warszawy.

 

Drugi etap jesienią

 

Budowa drugiego odcinka liczącego 7 km rozpocznie się jesienią. Drugi etap powstanie między węzłem Kępno Krążkowy a istniejącą drogą ekspresową S11.

 

Wykonawcą inwestycji jest Budimex. W ramach zadania przebudowano drogę powiatową. Wykonawca zbudował wiadukt drogowy i przejście dla zwierząt nad drogą ekspresową oraz wiadukt kolejowy nad linią kolejową Kluczbork - Poznań.

 

Pierwszy etap obwodnicy Kępna to tzw. odcinek północny. Kontrakt na jego realizację został zawarty w październiku 2015 roku. Koszt inwestycji to ponad 66 mln zł. Kolejnym etapem będzie drugi, południowy odcinek obwodnicy. Najkorzystniejszą ofertę na kwotę 122 mln zł złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Inwestycja realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj.

 

"Spiąć Polskę siecią dróg"

 

Polska musi być dostępna zarówno dla mieszkańców miast, jak i wsi; chcemy położyć nacisk na budowę dróg lokalnych - mówił w środę premier podczas otwarcia obwodnicy Kępna.

 

Zaznaczył, że trzeba "spiąć Polskę siecią różnych dróg dojazdowych, lokalnych". - Za często nasi poprzednicy patrzyli tylko na łączenie głównych arterii komunikacyjnych, na łączenie wielkich miast - mówił Morawiecki.

 

- Nasza filozofia rozwoju, rozwoju gospodarczego, ale rozwoju dla społeczeństwa (...) jest taka, że Polska musi się rozwijać równomiernie, Polska jest jedna i Polska musi być dostępna zarówno dla mieszkańców mniejszych miast, mieszkańców wsi, jak również dla mieszkańców wielkich miast - dodał szef rządu.

 

- To, na co położymy największy nacisk w najbliższym roku, dwóch, a jak nam zaufacie państwo, to również w kolejnych latach, to też drogi lokalne, węzły komunikacyjne, obwodnice takie, jak ta Kępna - zadeklarował szef rządu.

 

Ważne inwestycje lokalne

 

Podczas swojego wystąpienia szef rządu nawiązał do powiedzenia mówiącego, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. - Nie chciałbym, żeby wszystkie drogi prowadziły tylko do Warszawy. Chciałbym, żeby te drogi były gęstą siecią, te drogi lokalne powiatowe, gminne rozlokowane po całej Polsce - mówił.

 

Premier podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji, która - jak mówił - pokazuje jak ważne są inwestycje w obwodnice, drogi dojazdowe, lokalne, gminne i węzły komunikacyjne.

 

Morawiecki wyraził też zadowolenie, że rząd ma możliwość "wsparcia działań społecznych". - Działań ważnych dla społeczności lokalnej - dodał.

 

Szef rządu wskazał na budowę w Kępnie za przeszło milion złotych sali gimnastycznej i boiska przy szkole podstawowej oraz za 2 mln zł krytej pływalni. - To też są takie drobne, symboliczne, ale bardzo ważne dla społeczności lokalnych nasze inwestycje - powiedział premier.

 

"Odcinek krótki, ale bardzo ważny"

 

Mamy już wykonane ok. 3,4 tys. km dróg szybkiego ruchu, tzw. autostrad i dróg ekspresowych - powiedział obecny na środowej uroczystości otwarcia obwodnicy Jacek Gryga, p.o. szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dodał, że GDDKiA realizuje budowę kolejnych ok. 3 tys. km.

 

Gryga przypomniał, że GDDKiA w imieniu rządu realizuje program budowy dróg krajowych i autostrad.

 

- W ub.r. program został przyjęty wraz ze zmianą, która spowodowała, że w miejsce 107 mld zł, jakie mieliśmy przeznaczone, ten limit został powiększony do 135 mld. Wszystko to służy temu, aby (...) powstała komplementarna sieć dróg. I to dróg komfortowych do jazdy, jak również dróg bezpiecznych - wskazał. Zaznaczył, że wykonawcy nie skupiają się już tylko na głównych trasach. - Ale łączymy inne ośrodki, tak aby te połączenia utworzyły wydajną sieć dróg - powiedział.

 

P.o. szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostra mówił, że "na dzień dzisiejszy mamy już wykonane tych dróg szybkiego ruchu tzw. autostrad i dróg ekspresowych ok. 3 tys. 400 km". Dodał, że w programie, który "w tej chwili realizujemy powstanie kolejne ok. 3 tys. km".

 

Jak podkreślił, obwodnica Kępna jest również częścią tego programu. - Jest to odcinek krótki, ale bardzo ważny. Nie tylko dlatego, że jest częścią przyszłej drogi ekspresowej S11, ale również dlatego, że mamy tu w pobliżu trasę S8 - mówił.

 

Pierwszy odcinek obwodnicy Kępna powstał w ciągu drogi ekspresowej S11 i ma 3,7 km długości. Przy tej okazji uruchomiono węzeł z DK 8, prowadzącą w kierunku Wrocławia i Warszawy.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie