Obwodnica Rzeszowa, rozbudowa dróg. Podkarpacie planuje inwestycje

Biznes
Obwodnica Rzeszowa, rozbudowa dróg. Podkarpacie planuje inwestycje
jo.sau/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Budowa południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 988 wraz z budową obwodnicy Czudca - m.in. na te inwestycje zarząd województwa chce uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Projekt (PO PW) jest następcą Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, który był realizowany w poprzedniej perspektywie unijnej w latach 2007-2013. Z programu korzystać może pięć województw Polski wschodniej: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Budżet tej edycji programu to 2 mld euro.

 

Jak wyjaśnił rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, różnica między obu edycjami programu polega nie tylko na innej nazwie, także inaczej dzielone będą pieniądze.

 

Trzeba się wykazać

 

- W poprzedniej perspektywie każdy region miał przydzieloną pulę pieniędzy. Tym razem tak nie będzie - pieniądze nie będą dzielone na poszczególne województwa. Będzie obowiązywał m.in. tryb konkursowy, a w niektórych osiach programu będzie również tryb pozakonkursowy - zaznaczył rzecznik.

 

Wielkość środków finansowych przekazanych na Podkarpacie uzależniona będzie od m.in. liczby i wielkości projektów zatwierdzonych do realizacji przez instytucję pośredniczącą w programie - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja będzie m.in. zatwierdzała projekty dotyczące infrastruktury drogowej.

 

Drogi priorytetem

 

Samorządowi województwa szczególnie zależy na inwestycjach związanych z siecią dróg. Na liście projektów, na które chciałby zarząd regionu otrzymać dofinansowanie są poza południową i północną obwodnicą Rzeszowa modernizacje dróg wojewódzkich. Cześć tych inwestycji samorząd będzie realizował sam lub wspólnie z władzami Rzeszowa. W niektórych projektach beneficjentem będzie tylko samorząd stolicy Podkarpacia.

 

Leyko dodał, że łączna wartość inwestycji drogowych to ponad 1,2 mld zł. - Z PO PW chcemy otrzymać dofinansowanie o wartości ponad 1,05 mld zł. W sumie powstanie niemal 50 km nowych dróg - podkreślił rzecznik.

 

Ogłoszenie naboru projektów dotyczących infrastruktury drogowej w ramach PO PW jest planowane jeszcze w tym roku.

 

PAP

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie