Będzie obwodnica Jędrzejowa. Jest umowa. Drogowcy mają czas do września 2019 r.

Biznes
Będzie obwodnica Jędrzejowa. Jest umowa. Drogowcy mają czas do września 2019 r.
Google Maps

Niemal 20 mln zł ma kosztować budowa wschodniej obwodnicy Jędrzejowa, na drodze wojewódzkiej nr 768, łączącej południe woj. świętokrzyskiego z woj. małopolskim. Inwestycja ma być zrealizowana do końca września 2019 r. W piątek przedstawiciele inwestora - Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) - i wykonawcy, Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych "Fart", podpisali umowę na realizację.

Zwycięska w przetargu firma, najpierw zaprojektuje obwodnicę, a potem ją wybuduje.

 

Inwestycja, której koszt szacuje się na ok. 19,8 mln zł ma być finansowana z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

 

Obecny podczas uroczystości wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak ocenił, że przedsięwzięcie jest ważne nie tylko dla mieszkańców Jędrzejowa, ale jest także istotne w wymiarze regionalnym i ponadregionalnym. Trasa nr 768 jest bowiem jedną z dróg łączących woj. świętokrzyskie z Małopolską. Wicedyrektor ŚZDW Karol Rożek przypomniał, że w woj. małopolskim droga nr 768 łączy się z węzłem drogowym przy autostradzie A4.

 

Niemal trzykilometrowa obwodnica będzie rozpoczynała się na drodze krajowej nr 78, biegnącej pod Jędrzejowem ze Śląska, do świętokrzyskiego Chmielnika. W większości trasa pobiegnie nowym śladem poza granicami Jędrzejowa, następnie włączy się do istniejącego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 768.

 

Z trasą krajową oraz drogami powiatowymi jezdnia obwodnicy będzie skomunikowana przez ronda. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających w lewo, zatoki autobusowe i chodniki. Droga będzie miała niezbędną kanalizację deszczową i oświetlenie. W ramach tego projektu zostaną też przebudowane ok. trzy kilometry istniejącego odcinka trasy wojewódzkiej.

 

Prace projektowe mają potrwać do wiosny przyszłego roku, następnie rozpocznie się budowa. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć we wrześniu 2019 r.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie