Białoruscy klerycy i duchowni dostali powołania do wojska. "Takie sytuacje nie miały dotąd miejsca"

Świat
Białoruscy klerycy i duchowni dostali powołania do wojska. "Takie sytuacje nie miały dotąd miejsca"
Pixabay/george__nick
Zdjęcie ilustracyjne

Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska - poinformowały niezależne białoruskie media. Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło, a klerycy, podobnie jak inni studenci, dostawali odroczenia od służby zasadniczej.

Według portalu Radia Swaboda, który informuje o tym we wtorek, sprawa dotyczy "dziesiątków duchownych katolickich i prawosławnych", w tym m.in. 20 kleryków z katolickiego seminarium duchownego w Grodnie, kilku studentów z seminarium w Pińsku i seminarzystów z prawosławnej uczelni w Żyrowiczach.

Ksiądz Jury Marcinowicz z kurii diecezji grodzieńskiej powiedział Swabodzie, że wezwania do stawienia się w Wojskowych Komendach Uzupełnień otrzymali wszyscy klerycy, którzy nie ukończyli 27 roku życia.

 

"Zdarzały się tylko przypadkowe wezwania spowodowane pomyłką"

- Takie sytuacje dotąd nie miały miejsca, zdarzały się tylko pojedyncze przypadkowe wezwania spowodowane pomyłką leżącą po stronie seminarium lub ministerstwa obrony - powiedział duchowny. Dodał, że wezwania dostali także niektórzy duchowni, którzy już ukończyli seminarium, ale mają mniej niż 27 lat.

 

Dotychczas klerycy i duchowni otrzymywali odroczenia służby.

- Wygląda to tak, jakby rzeczywiście mieli iść do wojska - powiedział Marcinowicz.

Zarówno hierarchowie kościelni, jak i dziennikarze skierowali w tej sprawie pytania do białoruskiego ministerstwa obrony.

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie