Prasa: islamiści próbują zaciągać się w Niemczech do wojska

Świat
Prasa: islamiści próbują zaciągać się w Niemczech do wojska
Flickr/Allied Joint Force Command Brunssum/CC BY-SA 2.0

"Welt am Sonntag" powołuje się na projekt dokumentu, w którym siły zbrojne postulują sprawdzanie przyszłych kandydatów przez wojskowy kontrwywiad, aby móc szybko wyławiać ekstremistów, terrorystów i przestępców. "Są oznaki, że islamscy terroryści próbują zaciągać się do wojska, żeby przejść szkolenie. Zdobyte w ten sposób umiejętności mogą potem wykorzystać do ataków - informuje niemiecka gazeta.

Artykuł, który ukaże się w niedzielę, agencje prasowe omawiają w sobotę.

 

Agencja dpa pisze, że resort obrony zapowiedział już taką inicjatywę. Według "Welt am Sonntag" wojskowy kontrwywiad zajmuje się obecnie kilkuset przypadkami, w których zachodzi podejrzenie ekstremizmu; w 268 przypadkach chodzi o ekstremizm prawicowy, w 64 o islamizm, a w 6 o ekstremizm lewicowy.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że taka weryfikacja pod kątem bezpieczeństwa wymagałaby zmian w przepisach prawa dotyczących sił zbrojnych. Dotychczasowe przepisy umożliwiają tylko kontrolowanie osób już przyjętych do wojska. Autorzy projektu argumentują, że zmiany trzeba wprowadzić, ponieważ są oznaki, iż islamiści próbują zapewnić sobie szkolenie wojskowe.

 

Według informacji "Welt am Sonntag" rząd ma przyjąć w przyszłym tygodniu stosowny projekt nowelizacji ustawy o siłach zbrojnych. Agencja dpa pisze, że oznaczałoby to rocznie kontrolę ok. 20 tys. kandydatów do wojska. MAD potrzebowałby w tym celu 90 nowych etatów.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie