Powszechny pobór do wojska na Litwie zostanie przywrócony. Do 2019

Świat
Powszechny pobór do wojska na Litwie zostanie przywrócony. Do 2019
Flickr/Lee Fenner/CC BY 2.0

Obowiązkowy i powszechny pobór do wojska powinien zostać przywrócony na Litwie w 2019 roku - oświadczył we wtorek premier tego kraju Saulius Skvernelis po spotkaniu z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem i naczelnym dowódcą armii gen. Jonasem Żukasem.

- Jeżeli chcemy żyć tu bezpiecznie, powinniśmy zrobić wszystko, by móc się bronić - powiedział Skvernelis, zaznaczając, że "siedząc bezczynnie, nie możemy liczyć na to, że ktoś nas obroni".

 

W 2015 roku Litwa przywróciła przerwany w 2008 roku pobór do wojska, ale obecnie odbywa się on wybiórczo. Z listy mężczyzn w wieku 19-26 lat specjalny system losuje, kto ma odbyć służbę wojskową. Obecnie rocznie do wojska powoływanych jest około 3 tys. osób. Po wprowadzeniu obowiązkowego poboru ta liczba wzrośnie do 6-7 tys.

 

Powrót w 2015 roku do zasadniczej służby wojskowej został przywrócony na okres pięciu lat, po anektowaniu ukraińskiego Krymu przez Rosję. W ubiegłym roku prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała dekret o przywróceniu zasadniczej służby na okres bezterminowy.

 

Wprowadzone zmiany uzasadnia się trudną sytuacją geopolityczną kraju, zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego i potrzebą wzmocnienia sił zbrojnych. Litewska armia ma model mieszany - w jej skład wchodzążołnierze zawodowi oraz poborowi. Wojsko wspierają również struktury ochotnicze.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie