Festiwal literatury ze wsparciem youtuberów. Nowe spojrzenie na targi książki

Kultura
Festiwal literatury ze wsparciem youtuberów. Nowe spojrzenie na targi książki
PAP/Marcin Obara
Na zdjęciu: Orhan Pamuk, turecki pisarz i laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku podpisuje swoje dzieła na Warszawskich Targach Książki na stadionie PGE Narodowy.

9. Warszawskie Targi Książki, które od czwartku odbywały się na stadionie PGE Narodowy zakończyły się w niedzielę. Organizatorzy szacują, że zwiedzających było podobnie jak w rok temu około 80. tys. Nowością był zorganizowany w tym roku na płycie stadionu Meet Point - specjalna strefa dla youtuberów. W imprezie wzięło udział 800 wystawców z 32 krajów i około 1000 autorów z całego świata.

Jacek Oryl, dyrektor spółki Murator Expo, organizatora WTK, mówił, że w ten sposób udało się przyciągnąć zupełnie nowych odbiorców - przede wszystkim firmy, które działają w branże internetowej i komputerowej.

 

Na środku płyty stadionu w weekend stanęła scena z 50-metrowymi telebimami. Można tu było spotkać popularnych youtuberów i wziąć od nich autografy. W sobotę i niedzielę na stadionowej płycie rozegrano charytatywny turniej gry komputerowej Counter-Strike: Global Offensive na rzecz Fundacji DKMS walczącej z nowotworami krwi. W niedzielę odbył się pokaz mody najlepszych cosplayerów (osoby przebierające się za postaci z książek, filmów, gier - PAP), którego uczestnicy wcielali się w wybraną postać z komiksu, gry lub filmu. Na wybiegu pojawili się m.in. Gamorra ze "Strażników Galaktyki", Mei z "Overwatcha", a także postaci z "Wiedźmina", "World of Warcraft" czy "Harry’ego Pottera". Nagrodę główną otrzymała "The Cosplay Engineer", która wcieliła się w postać Senui z gry "Hellblade".

 

W Strefie Fantastyki wręczono nagrody miesięcznika "Nowa Fantastyka", przyznawanych w kategoriach "Książka Roku" (obejmuje polską i zagraniczną beletrystkę, publicystykę i literaturę faktu) oraz "Reflektor", która skupia uwagę czytelników na nowym talencie pisarskim. W tym roku jednogłośnie obie nagrody przyznano książkom wydanym przez poznański Dom Wydawniczy Rebis. W kategorii "Książka Roku" spośród 16 nominowanych zwyciężył chiński autor Cixin Liu - wschodząca gwiazda światowej fantastyki. Nagrodzono dwa jego tytuły: "Problem trzech ciał" i "Ciemny las". Nagrodę "Reflektora" przyznano zaś Agnieszce Hałas za trylogię "Teatr węży": "Dwie karty", "Pośród cieni" i "W mocy wichru".

 

Wręczono także nową nagrodę "Złoty Pocisk" dla najlepszych książek literatury kryminalnej, których w Polsce ukazuje się około 300 rocznie. Za najlepszy polski kryminał historyczny zeszłego roku jury pod przewodnictwem prof. Tadeusza Cegielskiego uznało "Czas herkulesów" Marcina Wrońskiego, a za najlepszą zagraniczną powieść kryminalną "Jestem śmiercią" Chrisa Cartera. Nagroda publiczności przypadła powieści Remigiusza Mroza "Wotum nieufności", a nagroda za najlepszą polską powieść kryminalną "Regule numer 1" Marty Guzowskiej.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń WTK była prezentacja albumu "Polska 100 lat" wydawnictwa Bosz. Składa się z pięciu rozdziałów poświęconych polskiej historii i państwu, gospodarce, społeczeństwu, nauce i kulturze, wzbogaconych reprodukcjami i fotografiami nawiązującymi do najważniejszych wydarzeń minionego stulecia w Polsce. Albumowi towarzyszy tom zawierający 39 esejów autorstwa przedstawicieli polskich uczelni i ośrodków naukowych, m.in. Marka Belki, Adama D. Rotfelda, Andrzeja Chwalby, Andrzeja Friszkego, Jana Miodka. Poprzedza je wstęp historyczno-kulturowy autorstwa prof. Michała Kleibera.

 

W 9. WTK wzięło udział niemal 800 wystawców z 32 krajów, a także około 1000 autorów z całego świata.

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie