Meghan Markle i książę Harry powiedzieli sobie "Tak". Uroczystość na zamku w Windsorze

Świat

Książę Harry i Meghan Markle w sobotę złożyli sobie małżeńskie przysięgi. Arcybiskup Canterbury Justin Welby uroczyście ogłosił ich mężem i żoną. Ceremonia w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor rozpoczęła się o godz. 13:00 czasu polskiego. Pannę młodą do ołtarza poprowadził książę Karol. Do kościoła przybyło ok. 600 osób, w tym ok. 30 członków rodziny królewskiej na czele z królową Elżbietą II.

Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle. Najważniejszymi gośćmi byli 92-letnia królowa Elżbieta II i jej 96-letni mąż książę Filip.

 

Kazanie odczytane z tabletu

 

Kazanie w trakcie uroczystości wygłosił biskup amerykańskiego Kościoła Episkopalnego Michael Curry, który - czytając z tabletu, co było elementem wyjątkowo nowoczesnej ceremonii, łamiącej konserwatywne tradycje królewskich ślubów - rozważał o sile i transformacyjnej sile miłości, przywołując m.in. Martina Luthera Kinga.

 

Różnice było także widać w doborze repertuaru muzycznego. W trakcie nabożeństwa zgromadzeni usłyszeli m.in. hit Etty James "Amen/This Little Light of Mine" w wykonaniu chóru gospel, a także będącego wielką nadzieją brytyjskiej muzyki 19-letniego czarnoskórego wiolonczelistę Sheku Kanneha-Masona.

 

W ramach gestu mającego podkreślić jej samodzielność i niezależność Markle przeszła pół drogi do ołtarza z orszakiem ślubnym, w którym szli m.in. księżniczka Charlotte i książę George. Dopiero tam czekał na nią brytyjski następca tronu książę Karol, który zastąpił w tej roli ojca panny młodej Thomasa Markle'a, który musiał wycofać się z powodów zdrowotnych.

 

Jasnym sygnałem mającym świadczyć o postępowym wizerunku pary młodej był fakt, że zrezygnowali z obietnicy posłuszeństwa, która jest elementem przysięgi małżeńskiej. Ponadto książę Harry - inaczej niż jego starszy brat William w 2011 roku - zdecydował się na noszenie obrączki wbrew tradycji w rodzinie królewskiej.

 

 

Zobaczcie uroczysty moment składania przysięgi małżeńskiej i nałożenia obrączek.

 

 

Po zakończeniu uroczystości para pocałowała się na schodach przed kaplicą, a następnie przejechała wzdłuż ulic Windsoru, na których zgromadziło się nawet do 100 tys. osób, które chciały uczestniczyć w królewskim ślubie.

 

Para będzie posługiwała się tytułem księcia i księżnej Sussex.

 

Wśród zaproszonych gości oprócz członków rodziny królewskiej znaleźli się m.in. Oprah Winfrey, George i Amal Clooneyowie, David i Victoria Beckhamowie oraz Sir Elton John, a także obsada serialu "Suits" ("W garniturach"), który przyniósł Markle największą sławę. Decyzją nowożeńców nie zaproszono polityków, w tym brytyjskiej premier Theresy May.

 

Według szacunków, ceremonię będzie oglądało na żywo w telewizji nawet kilkanaście milionów Brytyjczyków i kolejne setki milionów osób na całym świecie. Firma doradcza Brand Finance oceniła, że wydarzenie przyniesie brytyjskiej gospodarce nawet około miliarda dodatkowych przychodów, głównie w branży turystycznej i zyskach dla wizerunku kraju.

 

Amerykańska aktorka wybranką księcia

 

Wybranka 33-letniego księcia Harry'ego 36-letnia Meghan Markle to amerykańska aktorka. Od najmłodszych lat angażowała się również w kwestie społeczne. Zasłynęła tym, że jako nastolatka pisała listy do pierwszej damy Hillary Clinton w sprawie równouprawnienia kobiet.

 

Para poznała się w 2016 roku. Na początku związek był utrzymywany w tajemnicy.

 

W toku przygotowań do ślubu Markle, która jest rozwódką, została m.in. ochrzczona w kościele anglikańskim. Markle będzie ubiegała się o brytyjskie obywatelstwo. Ministerstwo spraw wewnętrznych wyjaśniło jednak, że Markle będzie musiała przejść przez zwyczajową procedurę, wymagającą m.in. zdania testu z wiedzy o Wielkiej Brytanii i monarchii.

 

Thomas Markle, ojciec narzeczonej księcia Harry’ego, zapowiedział, że nie weźmie udziału w ślubie córki. Miał on wyjaśnić, że "nie chce zawstydzać rodziny królewskiej" po tym, jak media poinformowały, że umawiał się na zdjęcia z paparazzi, za co miał dostać nawet 100 tys. dolarów.

 

Książę Karol poprowadzi Meghan

 

Jak informował Pałac Kensington, Meghan Markle do ołtarza poprowadzi książę Karol. "Panna Meghan Markle poprosiła Jego Królewską Wysokość Księcia Walii by towarzyszył jej w drodze do ołtarza w kaplicy św. Jerzego w dzień ślubu. Książę Walii czuje się zaszczycony, móc powitać pannę Markle w ten sposób w rodzinie" - napisano w komunikacie.

 

 

Zwiększone siły bezpieczeństwa

 

Do Windsoru, według szacunków służb, mogło przyjechać ponad 100 tysięcy osób. Wielbiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy zamierzają uczestniczyć w tej uroczystości muszą liczyć się ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa. Policja uspokaja jednak, że nie ma żadnych informacji o zagrożeniach.

 

- Pilnujemy bezpieczeństwa ludzi. Mamy możliwości i właściwych policjantów we właściwych miejscach i właściwie wyszkolonych, żeby zmierzyć się z wszelkimi ewentualnościami - powiedział Jim Weems, inspektor policji nadzorujący ślub.

 

 

W Widsorze jest korespondent Polsat News Tomasz Lejman, który relacjonuje przygotowania do wydarzenia:

 

 

Wieczorem w rezydencji Frogmore House niedaleko Windsoru odbędzie się zorganizowane przez księcia Karola przyjęcie weselne. Weźmie w nim udział jedynie 200 najbliższych osób.

 

Ile kosztuje królewski ślub

 

Po ślubie Meghan Markle zmieni nazwisko na Rachel Meghan Mountbatten-Windsor. Zgodnie z tradycją królowa Elżbieta nada nowożeńcom nowe tytuły; prawdopodobnie będą to odpowiednio Duke i Duchess of Sussex; po ślubie Kate Middleton i książę William otrzymali tytuły Duchess i Duke of Cambridge.

 

W oficjalnym oświadczeniu Pałac Kensington poinformował, że pokryje znaczną większość wydatków związanych z weselem, w tym m.in. opłaty kościelne, kwiaty, dekoracje, oraz koszty przyjęcia. Szacuje się, że koszty całej ceremonii i przygotowań do niej to nawet 500 tys.  funtów.

 

Megan i Harry zdecydowali, że zamiast prezentów ślubnych poproszą gości o darowizny na stworzony przez siebie fundusz. Pieniądze przekażą na rzecz którejś ze wspieranych przez nich organizacji.

 

O przygotowaniach do ceremonii informuje na Twitterze Pałac Kensington. M.in. o tym, jakie kwiaty będą w świątyni i w jaki sposób kucharze pracują nad specjalnym menu. 

 

 

 

 

 

 

Polsat News, polsatnews.pl, Reuters

mr/dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie