Topnieje przewaga PiS nad koalicją PO i Nowoczesnej. W walce o europarlament PiS przegrywa. Sondaż

Polska
Topnieje przewaga PiS nad koalicją PO i Nowoczesnej. W walce o europarlament PiS przegrywa. Sondaż
PAP/Radek Pietruszka

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to PiS tylko nieznacznie wygrałby je z tzw. Koalicją Obywatelską (połączone siły PO i Nowoczesnej) - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla "Faktu". Jednak gdyby tego dnia wybierano przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego to... PiS przegrałby o włos.

Według sondażu, PiS wygrałby wybory do Sejmu uzyskując 36,9 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z badaniem IBRIS dla Faktu z 21 kwietnia) przed Koalicją Obywatelską. Sojusz Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej mógłby liczyć na 33,4 proc. poparcia (wzrost o 3,8 punktu proc.).

 

Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy ugrupowania: Sojusz Lewicy Obywatelskiej, który ma 10 proc. głosów badanych wyborców (wzrost o 2 punkty proc.); PSL (5,7 proc. głosów) i Kukiz'15 (5,5 proc).

 

"Ludowcy stracili pół punktu procentowego poparcia, co w porównaniu ze stratami Kukiza może i tak uchodzić za dobry wynik - ekipa dawnej gwiazdy estrady zmniejszyła swój stan posiadania aż o połowę, tracąc od ostatniego sondażu aż 5,5 punktu procentowego" - komentuje dziennik.

 

Natomiast gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów uzyskałaby Koalicja Obywatelska - 38,8 proc. PiS miałoby 38,4 proc., SLD - 7,4 proc. 

 

Za nimi byłyby Kukiz'15 - 5,1 proc. poparcia i PSL - 4,3 proc.

 

Sondaż został przeprowadzony 9 maja metodą CATI na próbie 1100 respondentów.

 

Fakt24.pl

dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie