Ministrowie mają dziś zająć się projektem dotyczącym podwyższenia renty socjalnej

Polska

- Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ministrowie rozpatrzą projekt dot. podwyższenia renty socjalnej - poinformował przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. To jeden z dwóch postulatów protestujących od ponad tygodnia w Sejmie rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych. Według zapowiedzi Beaty Szydło, rząd w czwartek przyjmie projekt dot. renty socjalnej.

W czwartek po godz. 10:00 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Według zapowiedzi szefa KSRM Jacka Sasina oraz wicepremier Beaty Szydło, ministrowie rozpatrzą też projekt dot. podwyższenia renty socjalnej.

 

Projekt dotyczący podwyższenia renty socjalnej został zamieszczony w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji; nie ma go w porządku czwartkowych obrad Rady Ministrów.

 

Szydło: dobra okazja do zakończenia protestu

 

Beata Szydło zapowiedziała w TVP1, że rząd przyjmie w czwartek projekt dot. renty socjalnej. W jej ocenie będzie to dobra okazja do zakończenia protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Dodała, że jest gotowa spotkać się z nimi w Sejmie, jeżeli taka będzie wola premiera.

 

Również Jacek Sasin, odnosząc się w środę w internetowej telewizji wPolsce.pl do postulatu zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, podkreślił, że jest on właściwie "już spełniony". "W dniu jutrzejszym projekt tej ustawy będzie procedowany przez Radę Ministrów, czyli naprawdę tempo tu jest ekspresowe" - dodał minister.

 

Projekt ws. renty socjalnej realizuje jeden z postulatów protestujących od ponad tygodnia w Sejmie rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.


Zgodnie z propozycją resortu rodziny, pracy i polityki społecznej świadczenie wzrośnie do kwoty 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2018 r. z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r.

 

Nadzieja na porozumienie

 

W środę przed południem protestujący w Sejmie rodzice i ich podopieczni rozmawiali na zamkniętym spotkaniu z minister rodziny Elżbietą Rafalską. Przedstawili wówczas propozycję kompromisu, przewidującą modyfikację swoich postulatów. Domagają się stopniowego wprowadzenia - od maja dodatku "na życie" dla niepełnosprawnych - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. - 400 zł i od czerwca 2019 r. - 500 zł.

 

Chcą też, by wysokość renty socjalnej została zrównana z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja tego roku. Po spotkaniu protestujący ocenili, że "jest nadzieja" na porozumienie i wskazywali, że oczekują na decyzję rządu. Rząd pozostał przy swojej wcześniejszej propozycji, by zrealizować jeden z dwóch głównych postulatów protestujących, dotyczący właśnie podwyższenia renty socjalnej.

 

PAP

 

Autor zdjęcia: PAP/Grzegorz Michałowski

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie