Rafalska na spotkaniu ws. osób niepełnosprawnych: chcemy zrównania renty socjalnej z rentą minimalną

Polska
Rafalska na spotkaniu ws. osób niepełnosprawnych: chcemy zrównania renty socjalnej z rentą minimalną
MRPiPS

Przyszliśmy z konkretnymi propozycjami, jedna z nich dotyczy ustawowego zrównania renty socjalnej z rentą minimalną - powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Poinformowała, że roczny koszt tego rozwiązania to 540 mln zł.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Składa się z pięciu przedstawicieli organów administracji publicznej, pięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W posiedzeniu oprócz minister Rafalskiej bierze udział m.in. pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Spotkanie odbywa się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

 

Od 18 kwietnia w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi. Domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego oraz zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską.

 

Koszt: 540 mln zł

 

- Propozycja rozwiązania ustawowego dotyczy zrównania renty socjalnej z rentą minimalną - powiedziała Rafalska. Wskazała, że dotychczas renta socjalna wynosiła 84 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

Poinformowała, że roczny koszt zrównania obu świadczeń to 540 mln zł. Podkreśliła przy tym, że już w roku 2017 renta socjalna, po raz pierwszy od wielu lat, wzrosła o 13 proc.

 

- Nie mówię tu tego, żeby komukolwiek wypominać, że podnieśliśmy tę kwotę, tylko żeby pokazać w sposób absolutnie wymierny, że w 2017 r. pamiętaliśmy też o osobach niepełnosprawnych i o podniesieniu minimalnej emerytury i że mamy dzisiaj kolejną propozycję. Chcielibyśmy, żebyście państwo nam po prostu zaufali i wierzyli w to, że kierujemy się chęcią docelowego, kompleksowego rozwiązania problemu osób niepełnosprawnych, ale taki program, taki projekt nie rodzi się z dnia na dzień - powiedziała Rafalska.

 

Popełniono "pewne błędy"

 

Zapewniła, że choć pewnie popełniono "pewne błędy", to praca na rzecz osób niepełnosprawnych była w ministerstwie "na pewno prowadzona".

 

- Myślę, że wyzwań i bieżących problemów jest sporo. Liczę, że tylko w dobrej współpracy i rozumieniu złożoności problemów osób niepełnosprawnych możemy wypracować taki kompleksowy program - powiedziała Rafalska. Dodała, że musiał być to program, który będzie musiał też odpowiadać na bieżące wydarzenia i potrzeby.

 

- Widzę ile szkody zostało wyrządzonych z powodu bardzo pośpiesznych decyzji, złych rozwiązań prawnych - mówiła minister. Według niej, te złe rozwiązania "niezwykle zapętlają w pewną trudną sytuacje prawną". Jak wyjaśniła, związane jest to z tym, że w związku z wcześniejszymi rozwiązaniami różne grupy mają różne prawa nabyte. - To rodzi głębokie poczucie niesprawiedliwości. Chciałabym takich sytuacji uniknąć - dodała.

 

Szefowa MRPiPS, zaznaczyła, że oczywiście, rząd chce "gasić wszystkie pożary i wszystkie konflikty", ale jednocześnie ona jako minister odpowiada za całą politykę prowadzoną wobec osób niepełnosprawnych.

 

Przewodnicząca: potrzeby różne, pomoc dopasowana


Potrzeby osób z niepełnosprawnościami są różne; wsparcie musi być zindywidualizowane, kompleksowe i skoordynowane, by działania dały rezultaty - oceniła przewodnicząca Rady Konsultacyjnej Monika Zima-Parjaszewska.

 

- Wiemy o tym od bardzo wielu lat, że potrzeby (osób z niepełnosprawnościami - red.) są bardzo różne; (…) trzeba je dobrze zdiagnozować. Indywidualizacja wsparcia, o której mówiła minister (RPiPS Elżbieta Rafalska - red.), jest bardzo istotna; od wielu lat mówimy, że wsparcie musi odpowiadać na konkretne potrzeby i być kompleksowe - wskazała Zima-Parjaszewska.

 

- Bez kompleksowości i koordynacji tej kompleksowości, działania wyrywkowe nie dadzą rezultatu włączenia do życia społecznego i zagwarantowania niezależnego życia - dodała.

 

Danina od osób najlepiej zarabiających

 

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

 

W odpowiedzi na postulaty protestujących szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Premier podpisał też w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. To wspólna deklaracja rządu, organizacji pozarządowych, także przedstawicieli firm, którzy mają działać na rzecz likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych.

 

PAP

zdr/bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze