Już 21 ofiar śmiertelnych pożaru szybu naftowego w Indonezji

Świat
Już 21 ofiar śmiertelnych pożaru szybu naftowego w Indonezji
PAP/EPA/ZIKRI

Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego pożaru w nielegalnie eksploatowanym szybie naftowym w prowincji Aceh na północnym zachodzie Indonezji - poinformowały w czwartek władze. Strażakom udało się już ugasić ogień.

Wcześniej informowano o co najmniej 15 ofiarach śmiertelnych.

 

38 osób w ciężkim stanie wciąż przebywa w szpitalach - powiedziała przedstawicielka agencji ds. zwalczania skutków katastrof Henny Nurmayani.

 

Policja próbuje ustalić przyczyny ogromnego pożaru, który wybuchł w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (we wtorek ok. godz. 20.30 w Polsce) w dzielnicy mieszkalnej w mieście Pasir Puteh w prowincji Aceh, na północnym krańcu Sumatry. Podejrzewa, że mógł on zostać wywołany przez niedopałek papierosa.

 

 

 

Dziesiątki tysięcy nielegalnych szybów

 

Na zdjęciach opublikowanych na portalach społecznościowych widać było gigantyczne płomienie unoszące się nad domami i palmami. Po wielogodzinnej walce strażakom udało się opanować ogień, przy użyciu specjalistycznego sprzętu państwowego koncernu naftowego Pertamina.

 

Indonezyjska agencja ds. zwalczania skutków katastrof, powołując się na jednego z mieszkańców, informowała, że do wycieku ropy naftowej doszło w starym szybie i okoliczni mieszkańcy zbiegli się, żeby zebrać surowiec; następnie wybuchł pożar.

 

W prowincji Aceh jest wiele szybów naftowych, z których miejscowi mieszkańcy nielegalne wydobywają ropę. W Indonezji są dziesiątki tysięcy takich szybów. Mieszkańcy szukają ropy w starych, ale też tych nowszych szybach, by następnie sprzedawać ją po niskich cenach.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie