Protest przeciwko nominacji prof. Chazana na konsultanta wojewódzkiego. "Dla nas to współczesny kat"

Polska
Protest przeciwko nominacji prof. Chazana na konsultanta wojewódzkiego. "Dla nas to współczesny kat"
Facebook/Komitet Obrony Demokracji

Ponad 50 osób uczestniczyło w proteście przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach przeciwko decyzji wojewody o nominacji prof. Bogdana Chazana na wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa. Jednocześnie kilkunastoosobowa grupa popierała profesora.

Prof. Chazan na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa został mianowany 10 kwietnia. Zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z tej funkcji - ze względów prywatnych - zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 

W środę przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach przeciwko tej nominacji protestowało ponad 50 osób, m.in. sympatycy Komitetu Obrony Demokracji, Platformy Obywatelskiej, Obywateli RP i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie "Stop Stereotypom".

 

"Nieracjonalna decyzja"

 

- To jest nieracjonalna decyzja. Dla nas prof. Chazan to jest współczesny kat, który chce współczesne czarownice skazywać na stos, bo jego samego dręczą demony przeszłości - powiedziała prezes Stowarzyszenia "Stop Stereotypom" Małgorzata Marenin.

 

Dodała, że prof. Chazan jest osobą "przechodzącą ze skrajności w skrajność", ponieważ w przeszłości "dokonywał aborcji, niekoniecznie ze względu na wadę płodu. Teraz zabrania tej aborcji, nawet w dramatycznych sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie matki i nowonarodzone dziecko jest skazane na życie w bólach".

 

Biorący udział w proteście lider Obywateli RP Paweł Kasprzak powiedział, że prof. Chazan "jest znany z przypadków nadużywania klauzuli sumienia". Dodał, że w Polsce kompromis aborcyjny nie jest przestrzegany, "z powodu solidarnie obowiązującej klauzuli sumienia". - Chazan jest specjalistą od tych rzeczy, jest także narzędziem skrajnej propagandy w tej kwestii - stwierdził Kasprzak.

 

Natomiast kielecka radna Platformy Obywatelskiej Agata Wojda powiedziała, że nominacja prof. Chazana odbyła się niezgodnie z prawem, ponieważ "nie ma opinii właściwego samorządu lekarskiego", którym według niej powinna być Świętokrzyska Izba Lekarska.

 

"Powołałam profesora Chazana zgodnie z wszelkimi wymogami formalnymi"

 

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia podkreśliła, że "zgodnie z ustawą właściwy samorząd zawodowy to jest w tym przypadku Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i to ona pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Chazana".

 

Wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek podkreśliła, że decyzja o powołaniu prof. Chazana "jest przemyślana".

 

- Powołałam profesora Chazana zgodnie z wszelkimi wymogami formalnymi. Wszystkie opinie, które należało otrzymać, są pozytywne. Uważam, że jest to bardzo dobry człowiek, najlepszy, jaki mógł trafić się województwu świętokrzyskiemu - tytuł profesora, z ogromnymi dokonaniami naukowymi i zawodowymi. Jestem przekonana co do tego, że zarówno lekarze, którzy pracują na terenie regionu w dziedzinie ginekologii i położnictwa, jak i pacjentki będą mogli otrzymać od pan profesora wsparcie w najwyższym standardzie - powiedziała.

 

Zaznaczyła też, że podmioty, które opiniowały kandydaturę, nie miały "żadnych wątpliwości" co do zasług i kompetencji prof. Chazana.

 

Stanowisko sprzeciwiające się nominacji prof. Chazana

 

Manifestacji przeciwników towarzyszyła akcja poparcia dla prof. Chazana zorganizowana przez Fundację Pro - Prawo do Życia. - W tym momencie grupa środowisk proaborcyjnych domaga się odwołania kompetentnego człowieka tylko dlatego, że nie zgadza się na mordowanie ludzi. To jest wielka szansa dla województwa, dla rozwoju i poprawienia standardów, a grupa ludzi z powodów ideologicznych sprzeciwia się naukowej medycynie i chce odwołania kompetentnego człowieka"- mówił Adam Kulpiński z Fundacji Pro - Prawo do Życia.

 

Stanowisko sprzeciwiające się nominacji prof. Chazana na świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa skierowała do wojewody świętokrzyskiego Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Podpisało je także 61 innych organizacji, m.in. Fundacja Centrum Praw Kobiet, Fundacja Rodzić po ludzku, Warszawski Strajk Kobiet, Nieformalna Grupa Czarny Protest. Napisano w nim, że prof. Chazan jako dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny "w sposób rażący złamał prawo na szkodę pacjentki, za co został dyscyplinarnie zwolniony". "Osoba, która w tak dalekim stopniu nie respektuje obowiązujących w Polsce przepisów, nie może sprawować funkcji publicznych. Stoi to bowiem w sprzeczności z konstytucyjną zasadą praworządności" - uważają sygnatariusze pisma.

 

"Osoba wykonująca zadania wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa powinna wzbudzać zaufanie kobiet, być strażnikiem ich praw oraz służyć pacjentkom swoją niepodważalną wiedzą i umiejętnościami. Tymczasem prof. Chazan postrzegany jest dziś w Polsce jako wróg praw kobiet" - napisali autorzy stanowiska.

 

Sygnatariusze pisma poparli apel Stowarzyszenia na rzecz Polityki Zdrowotnej Opartej na Nauce do wojewody o odwołanie profesora ze stanowiska.

 

Kolejne protesty

 

Kolejne protesty przeciwko decyzji wojewody świętokrzyskiego w sprawie nominacji konsultanta ds. ginekologii i położnictwa zapowiedziano na czwartek przed Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach, gdzie prof. Chazan będzie prowadził zajęcia ze studentami.

 

Prof. Bogdan Chazan ma 74 lata. W latach 1991-1997 był zastępcą konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, w latach 1998-2001 konsultantem krajowym.

 

W 2004 r. zaczął pełnić obowiązki, a następnie funkcję dyrektora ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie. W 2014 r. został odwołany przez prezydent Warszawy po głośnej sprawie pacjentki, której odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

 

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

 

W 1998 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2011 r. od prezydenta Bronisława Komorowskiego - "za wybitne zasługi w pracy zawodowej na rzecz ochrony zdrowia, za osiągnięcia w działalności naukowo-dydaktycznej" - otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Prof. Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje jednak jako wykładowca na Wydziale Lekarskim UJK w Kielcach.

 

Funkcję świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa będzie sprawował przez pięć lat.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie