Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

Polska
Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa
Polsat News

- Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Prof. Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji powołując się na klauzulę sumienia.

Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 

Jak przekazała Głownia, powołanie prof. Chazana zostało poprzedzone przeprowadzeniem procedury określonej przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. - Pan Profesor został powołany na pięcioletnią kadencję - dodała.

 

Podkreśliła również, że konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia są istotnym elementem nadzoru specjalistycznego. - Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej - powiedziała Głownia.

 

Decyzję prezydent Warszawy zaskarżył do sądu

 

O ewentualnej nominacji prof. Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa kieleckie media informowały od kilku miesięcy. Na początku lutego przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała świętokrzyska PO, która wyraziły wątpliwości co do tej kandydatury, zwracając uwagę m.in. na poglądy Chazana w sprawie aborcji.

 

Sprawę swojego odwołania z funkcji dyrektora warszawskiego szpitala skierował do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

 

Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje natomiast jako wykładowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

PAP

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie