Będą protesty w Kielcach po nominacji Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa

Polska
Będą protesty w Kielcach po nominacji Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
Polsat News

"Wzywamy wszystkie siły opozycyjne, organizacje formalne i nieformalne, wszystkie obywatelki i wszystkich obywateli do udziału w proteście przeciwko mianowaniu prof. Chazana na konsultanta wojewódzkiego do spraw ginekologii i położnictwa" - napisano w opisie wydarzenia "Stop Chazanowi". Jak podkreśla organizatorka wydarzenia, nominacja profesora jest "skandaliczna i niezrozumiała".

Informację o nowej funkcji profesora Chazana podała w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku. Chazan został powołany na pięcioletnią kadencję.

 

Przed urzędem i uczelnią

 

Małgorzata Diana Marenin - przewodnicząca Stowarzyszenia Stop Stereotypom i organizatorka wydarzenia - podała, że jest ono współtworzone przez: "Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Świętokrzyskie Razem, SLD, PO, N., KOD, IF, OSA, OSK, Klub Sympatyków Lewicy, Obywateli RP, Kielecką Inicjatywę Kobiecym Okiem, Kongres Świeckości, Dziewuchy kieleckie, Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego".

 

 

W opisie wydarzenia czytamy, że protest rozpocznie się w środę przed wejściem głównym do urzędu wojewódzkiego w Kielcach. Wtedy też zostaną wręczone petycje dla wojewody świętokrzyskiego. W czwartek natomiast pikieta odbędzie się pod budynkiem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prof. Chazan prowadzi wykłady.

 

"Cała Polska pisze do Chazana"

 

Marenin jest też organizatorką wydarzenia "Cała Polska pisze do Chazana". Akcja rozpoczeła się w niedzielę o godz. 19 i trwać będzie do środy. Marenin zachęca do pisania na adres mailowy prof. Chazana "z żądaniem złożenia rezygnacji z powierzonej funkcji". Uczestnicy mogą skorzystać z wzoru pisma.

 

"Nie neguję Pańskiej wiedzy, doświadczenia i dorobku naukowego. Obawiam się jednak, że w ostatnich latach coraz bardziej kieruje się Pan nie wiedzą medyczną i dobrem pacjentek oraz ich dzieci, lecz własnymi, radykalnymi przekonaniami światopoglądowymi" - głosi treść opublikowanego wzoru pisma.

 

Jak podkreślają organizatorzy, Chazan powinien zrezygnować z funkcji, gdyż m.in. "jawnie współpracował z fundacją sprzeciwiającą się stosowaniu metody in-vitro i umieszczającą w przestrzeni publicznej drastyczne plakaty ze zwłokami dzieci" i "rozszerzał klauzulę sumienia na całe instytucje".

 

Prof. Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji powołując się na klauzulę sumienia.

 

polsatnews.pl

bas/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie